Hz. Hüseyin
Seyit Rıza
$ DOLAR → Alış: 2,92 / Satış: 2,93
€ EURO → Alış: 3,30 / Satış: 3,31

Perişan Ali

Perişan Ali
  • 12.02.2013

nuce_12022013-105312-1360662792.14Asıl adı Ali İspir olan ve Perişan mahlasıyla şiirler yazan Perişan Ali, ozan ve Kürt Alevi Pirleri’nin bol olduğu Kaşanlı’da 1944 yılında dünyaya geldi. Küçüklüğünden beri yöre geleneği olarak bağlama ile tanıştı. Perişan Ali, Aşık Mahzuni, İsmail İpek, Emekçi, Vicdani gibi yüz yılın önemli ozanlarına ustalık yaptı. 1978 yılında Aralık ayında yaşanan Maraş katliamından çok etkilenen Perişan Ali, uzun yıllar bağlamasına elini sürmedi. Maraş Katliamı’nda köyünde olan Perişan Ali, uzun bir suskunluk döneminin ardından birkaç yıl önce yeniden bağlamasını eline aldı ve deyişler söylemeye başladı. Aynı yatakta büyüdükleri ve aynı okul sıralarında okudukları Aşık Mahzuni Şerif’in bir eserinde ustası Perişan Ali için “Felek fukarası dağlar çobanı” der. Yaşamının son yıllarında Nurhak’taki Kürt Alevi köylerinde düzenlenen cemlere katılan Perişan Ali, deyişlerinde ekmeğe yapılan zamdan, garip mansurun dara düşmesinden, sürgünlerden ve katliamlardan söz eder. Kürtçe eserler de vermiş olan Perişan Ali, Gurgum bölgesindeki Kürt Alevi kültürü içindeki öneminin yanı sıra halk edebiyatı için de önemli bir kaynak kişiydi.

“Bu dünyanın adı nedir / İnsan olmadığı yerde / Lezzeti tadı nedir / İnsan olmadığı yerde” gibi çok sayıda eser vermiş olan Perişan Ali, bugün Afşin ilçesine bağlı Örenli köyünde son yolculuğuna uğurlanacak.

 

Etiketler: /

Arap Alevilerinden birlik çağrısı
Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği üyeleri, Yeni Akit Gazatesi’nin Arap Alevileri hedef göstermesini kınayarak, Read More..
Böyle olur Saray tarihçisi: ‘Aleviler Yavuz Sultan Selim’e ne kadar teşekkür etse az’
AKP’li tarihçi, yazar Mustafa Armağan Alevilerle adeta ‘alay eden’ açıklamalar yaptı. Armağan; 9. Osmanlı Padişahı Read More..
Rêya Heq Ocaklarının Pirler Çalıştayı
ERDOĞAN YALGIN Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), tarihsel ve toplumsal belleği güçlendirmek amacıyla 30 -31 Ocak Read More..
Vicdanımızın sesini dinleyelim, direnelim
Nuray Bayındır/İrfan Dayıoğlu Son yılların en büyük katliamı Cizre’de yapıldı. AKP faşizmi bu katliamla ne Read More..
Arap Alevileri hedef gösterildi: Yaşadıkları mahalller listelendi
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi, Arap Alevileri hedef gösterdi. Nefret söylemi içeren haberde Esad Read More..
FEDA’dan çağrı: Kürt halkıyla dayanışmak için ayağa kalkalım
Yazılı açıklama yapan FEDA, AKP’nin Cizre halkının iradesini kırmak için her türlü kirli aracı devreye Read More..
Alevi katillerini sevici iktidar
Ahlaksızlığın toplumsallaştığı bir süreci yaşıyoruz. Kelimelerin ölüm karşısında anlamsızlaştığı, her türlü yalanın ortalıkta kol gezdiği Read More..
Alevi Kadın Meclisi ilan edildi
Avrupa’nın değişik ülkelerinde Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) bünyesinde faaliyet yürüten Dergah Eşbaşkanları ve kadın komisyonları, Read More..
FEDA: ‘İrfan Evleri’ düşkünlerin yeridir
Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Pirler Kurulu, AKP hükumetinin Alevileri hedef alan politikalarına ilişkin açıklama Read More..
Reya Haq Alevi Pirleri çalıştayı sona erdi
Reya Haq Alevi Pirleri Çalıştayı, “ReyaHaq inanç ve itikatında kadın” ile “Reya Haq inancında kültür, Read More..
Avrupa Maraş Girişimi dernekleşiyor
Almanya, Belçika ve İsviçre’den Maraşlıların katılımı ile gerçekleştirilen kongrede, Avrupa genelinde yaşayan 250 bin Maraşlı’nın Read More..
Kürde, Alevi’ye düşman
Alevilerin talepleri belidir. Aleviliğin anayasal güvenceye kavuşturulması suretiyle, devletin tüm alanlarında uygulanan ayrımcı politikalara son Read More..
Aleviler de görüyor!
Anlaşılan o ki; IŞİD ile içine girilen stratejik ortaklık Türkiye’yi Ortadoğu’daki kavganın içine derinlemesine çekiyor. Read More..
Sizin Savaşınız Bizim Ölülerimiz
ROJDA YILDIRIM Republique meydanındayız. Paris’te 132 insanın ölümüne ve yüzlercesinin de yaralanmasına sebep olan 7 Read More..
Kendimizi savunmak
ŞÜKRÜ YILDIZ Paris’teki son saldırıyla bir kez daha, IŞİD ve zihniyetinin nasıl bir tehdit oluşturduğunu Read More..
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ