Hz. Hüseyin
Seyit Rıza
$ DOLAR → Alış: 2,90 / Satış: 2,91
€ EURO → Alış: 3,25 / Satış: 3,26

Alevi isyanı

Alevi isyanı
  • 11.09.2013

saldiri_tuzlucayirGülen ve Doğan’ın Alevileri asimile etme projesine tepkiler büyük. Ankara başta olmak üzere Dersim, İzmir ve İstanbul’da onbinler sabaha kadar polisle çatıştı. ‘Hızır Paşa projesini kabul etmiyoruz’ diyen halk, Doğan’ı yol düşkünü ilan etti

‘Hızır Paşa’ projesine tepki

Fethullah Gülen ve Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın ortaklaşa yaptığı, “Cami-Cemevi-Aşevi” projesine tepki de öfke de dinmiyor. Asimilasyon projesinin temeli Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Tuzluçayır mahallesinde önceki gün atıldı. Proejnin iptalini isteyen onbinlerce yurttaş ise Tuzluçayır’da bir araya gelerek protesto gösterisi düzenledi. Ancak onbinlerin taleplerine polis gaz bombaları ve TOMA’larla saldırdı.

Önceki gün başlayan eylemler sabaha kadar devam etti. Yaşanan müdahale sonrası Tuzluçayır Meydanı’nı adeta gaz bulutu kaplarken, sert müdahale nedeniyle bazı yurttaşlar yaralandı. Polisin aşırı derecede kullandığı gaz bombası stokunun bir ara tükenmesi üzerine, polisin göstericilere taş atarak müdahalesini sürdürmesi dikkat çekti. Tuzluçayır’ın hemen hemen bütün sokaklarında yaşanan çatışmalar sabaha kadar devam ederken, temeli atılan “Cami-Cemevi-Aşevi” projesinin inşaat alanı ise polis ablukası altında tutuluyor. Ayrıca 16 yurttaşın da gözaltında olduğu belirtildi.

‘Asimilasyon projesi’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri de cami ve cemevi projesine tepki gösterdi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, ara sokaklarda göstericilere müdahaleye giden bir TOMA’nın önünü kesti. Halka seslenen PSAKD Başkanı Kemal Bülbül, polis saldırısına sert tepki göstererek, gözaltına alınan yurttaşların derhal serbert bırakılmasını istedi.

Sünnilerle sorunumuz yok

Cami ve cemevi projesinin asimilasyon projesi olduğunu vurgulayan Bülbül, “Bizim sünni vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Biz asimilasyoncu, ırkçı devlete karşıyız” diye konuştu. Bülbül, projeyi yürüten İzzettin Doğan’ın da “yol düşkünü” olduğunu söyledi. Bülbül’ün konuşması sık sık “Devletin alevisi olmayacağız” sloganı ile kesildi.

Projeye karşı sadece Ankara’da değil Dersim, İzmir ve İstanbul’da da tepki eylemleri gerçekleştirildi. Öte yandan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Merkezi, Ankara Tuzluçayır’da yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Saldırı farklı inanç, kimlik ve kültürlere yönelik tahammülsüzlüğü ortaya koymaktadır. Tuzluzayır’da yapılan saldırıyı kınıyor, yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

ozgür gündem

FEDA: ‘İrfan Evleri’ düşkünlerin yeridir
Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Pirler Kurulu, AKP hükumetinin Alevileri hedef alan politikalarına ilişkin açıklama Read More..
Reya Haq Alevi Pirleri çalıştayı sona erdi
Reya Haq Alevi Pirleri Çalıştayı, “ReyaHaq inanç ve itikatında kadın” ile “Reya Haq inancında kültür, Read More..
Avrupa Maraş Girişimi dernekleşiyor
Almanya, Belçika ve İsviçre’den Maraşlıların katılımı ile gerçekleştirilen kongrede, Avrupa genelinde yaşayan 250 bin Maraşlı’nın Read More..
Kürde, Alevi’ye düşman
Alevilerin talepleri belidir. Aleviliğin anayasal güvenceye kavuşturulması suretiyle, devletin tüm alanlarında uygulanan ayrımcı politikalara son Read More..
Aleviler de görüyor!
Anlaşılan o ki; IŞİD ile içine girilen stratejik ortaklık Türkiye’yi Ortadoğu’daki kavganın içine derinlemesine çekiyor. Read More..
Sizin Savaşınız Bizim Ölülerimiz
ROJDA YILDIRIM Republique meydanındayız. Paris’te 132 insanın ölümüne ve yüzlercesinin de yaralanmasına sebep olan 7 Read More..
Kendimizi savunmak
ŞÜKRÜ YILDIZ Paris’teki son saldırıyla bir kez daha, IŞİD ve zihniyetinin nasıl bir tehdit oluşturduğunu Read More..
Reya heq-Alevi inancını bekleyen tehlike
DEMİR ÇELİK / DBP MYK üyesi Reya Heq inancıyla ilgili Kemalizm’in neden olduğu kimlik erozyonu olanca Read More..
Aleviler sistemi ürkütüyor!
ŞÜKRÜ YILDIZ Alevileri hedef alan saldırılar yeni bir boyut kazanarak, seçim sonrası derinleştirilerek devam etmektedir. Read More..
Aşk olsun Hüseyin gibi duranlara
ŞÜKRÜ YILDIZ Muharrem matemini geride bırakan Aleviler, aşure aşlarının pişirmeye, dağıtmaya başladılar. Alevi Kurumları Üst Read More..
Alevilerin partisi artık HDP’dir
HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan “Alevilerin partisi HDP’dir” dedi. Türkiye’de  kardeşçe bir arada yaşamanın koşullarının Read More..
Cemil Bayık, Antep, Adıyaman, Maraş ve Malatya halkına seslendi
Antep, Adıyaman, Maraş ve Malatya halkına seslenen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, “1 Kasım Read More..
Dilek Doğan, Beyaz Toros ve Alevi Katliamları…
CAN KASAPOĞLU 1 Kasım’a beş kala Alevilere bir kez daha hatırlatalım dedik.. İki hafta önce Read More..
1 Kasım: Alevi seçmenler CHP – HDP arasında denge gözetiyor
Dört milyona yakın seçmeni bulunan Ankara’da Aleviler ağırlıklı olarak Çankaya, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde yaşıyor. Read More..
Tanığım, katili tanıyorum!
GÜLŞEN İŞERİ Ne çok ölüyoruz, nefes alacak bir yer ararken bile genzimizde kan kokusu hissediyoruz, Read More..
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ