SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

Devlet eliyle hayvan katliamı

Bu haber 20 Mart 2017 - 12:16 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Munzur Dağları’nın 2 bin hektarlık bölümü, av turizmi bölgesi ilan ediliyor. Bu amaçla Orman ve Su İşleri Bakanlığı, av turizmini geliştirme amacıyla “Av Köşkü” kurma projesinin ilkini Erzîngan’da (Erzincan) hayata geçirecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 2017 yatırım programında yer alan “Av Turizmi Geliştirme Projesi”, Erzincan Valisi Ali Arslantaş başkanlığında yapılan toplantıyla anlatıldı. Kurum müdürleri, avcılar ve atıcılar kulüp başkanları ile projenin uygulanacağı bölgedeki bazı köylerin muhtarlarının katıldığı toplantıda proje hakkında bilgi verildi.

Keçiler av için üretilecek

Erzîngan Merkez ilçesi Kılıçkaya, Ortayurt ve Ergan köylerini de içine alacak 2 bin 313 hektarlık alanda uygulanması planlanan “Av Köşkü ve Yaban Hayvanları Üretim İstasyonu” projesi hakkında bilgi veren Vali Arslantaş, tahsis işlemlerine başlandığını da duyurdu. Munzur Dağları’nın en yüksek tepesi olan Akbaba Dağı’nı içine alan bölgede av köşkünün yanı sıra bölgede ava sunulmak üzere kutsal sayılan tek boynuzlu dağ keçisi üretim istasyonu da kurulacağı bildirildi.

Alevi köylerine kurulacak

“Av Turizmi Geliştirme Projesi” kapsamında otel, restoran ve diğer donatıların da yapılacağı ve bunların çevre köylülerin hayvancılık için kullandığı yaylaya inşaa edileceği öğrenildi. Projede av turizmi için proje alanı ilan edilen bölgedeki köylerin tamamına yakınının Alevi yurttaşların yaşadığı köyler olması ise dikkati çekti.

ERZÎNGAN