SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

Güney Kürdistan bayrağına Irak değil, Türkiye tepki gösterdi

Bu haber 20 Mart 2017 - 12:19 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Kerkûk’ta Güney Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine Irak hükümetinden önce Türkiye tepki gösterdi

Kerkûk Valiliği’nin çıkardığı kararnameyle kentteki resmi kurumlara Güney Kürdistan bayrağı çekilmesi ve Kürtçe’nin Arapça ile birlikte resmi dil olmasına ilk tepki Türkiye’den geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kerkûk’ta kamu binalarına resmi günlerde Güney Kürdistan bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkûk Valiliği’nin aldığı kararı ‘yadırgadıklarını’ söyledi.

Irak anayasasının Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit ettiğini söyleyen Müftüoğlu, “Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır?”dedi.

Irak hükümetinin dahi tepki göstermediği karar Türkiye’nin tepki göstermesi şaşırtmadı. Şubat ayı sonunda KDP Genel Başkanı Mesûd Barzani’nin Türkiye ziyaretinde Güney Kürdistan bayrağı göndere çekilmişti. Bayrağın göndere çekilmesine ırçı çevrelerden gelen tepkiler üzerine Başbakan Binali Yıldırım, “onun bir nedeninin olduğunu” söylemişti.

Barzani, Türkiye’den döner dönmez KDP ve Türkiye güdümlü çok sayıda silahlı grup, Şengal’de Êzidîlere saldırı başlatmıştı.

HABER MERKEZİ