SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

Güney sineması ranta mı açılacak?

Bu haber 20 Mart 2017 - 12:17 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Güney sineması ranta mı açılacak?DBP’li belediyelere atanan kayyumların ilk işi sanat kurumlarını kapatmak oldu. Êlih’te kayyum tarafından kapatılan Yılmaz Güney Sineması, çıkan yangınla kül olurken, yerine yapılacak sinemanın ranta açılma ihtimali endişe yaratıyor

Êlih (Batman) Belediyesi tarafından 2006 yılında inşa edilen Yılmaz Güney Sineması, DBP’li belediyelere atanan kayyum tarafından kapatıldı. Kayyumdan sonra kapısına kilit vurulan sinema salonu, kışın ortasında elektrik kontağından çıktığı iddia edilen yangında kül oldu. Sinema salonundaki zararın 1 milyon ila 500 bin TL arasında olduğu belirtiliyor. Sinemanın yeniden inşası için 2 milyon 500 bin ile 3 milyon TL arasında bir bütçeye ihtiyaç olduğu belirtilirken, kentin en işlek noktasındaki sinema salonunun ranta açılmasından endişe ediliyor.

Anketle duyuruldu

Aylarca kapalı olan sinema salonunda elektrik kontaklarının açık olması yangın sonrası kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Yangından hemen önce belediye internet sitesinde, yeni yapılacak sinema salonu ile ilgili bir anket yapıldı ve Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılacağı ve yerine yeni bir sinema salonunun inşa edileceği duyuruldu. Yeni sinema için önümüzdeki günlerde ihale yapılması bekleniyor.

DBP’li belediyenin projesiydi

12 yıldır Yılmaz Güney Sineması’nda idari sorumlu olarak çalışan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Yılmaz Güney Sineması hem Yılmaz Güney ismini yaşatmak hem de onun ismini gelecek nesillere tanıtmak amacıyla önemlidir. Buranın sinemaseverlerin kalbinde önemli bir yeri var. Eski bir sinema olduğu için tadilatı gerekliydi. Tadilat projesi kayyumdan önceki bir projeydi” dedi.

Maliyeti arttırıldı

Projenin hazır olduğunu ancak belediyeye kayyum atandıktan sonra kendi projelerini hazırladıklarını ifade eden Anter, “Bu projede de iki tane sanat galerisi, sergi yeri ve kafeterya açma gibi daha geniş kapasiteli bir projeydi. Kayyumdan önce yapılan ihalede 500 bin TL’lik bir maliye açılmıştı. Şu anda maddi zararının çok olması nedeniyle tahmini olarak 2 milyon TL’lik bir maliyeti olabilir” diye konuştu. Anter, şehir merkezine kurulacak sinema için rant endişesi taşıdıklarını söyledi.

ÊLIH