SON DAKİKA

Roboski’de, Gezi’de, Cizîr’de, Ankara’da

Bu haber 20 Mart 2017 - 12:23 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Çocuklarını katledenlere ‘Hayır’ diyeceklerRoboski’de, Gezi’de, Cizîr’de, Mêrdîn, Licê ve Ankara’da çocukları devlet tarafından katledilen anneler Uğur, Berkin, Ceylan, Muhammed, Bedran, Veysel, Cemile, Helin, Enes ve Berat için diktatörlük rejimine karşı ‘Hayır’da birleşti

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Hayır” kampanyasına en anlamlı destek çocukları devlet tarafından katledilen annelerden geldi. HDP tarafından başlatılan kampanyaya katılan anneler, çektikleri videolarla “Hayır”ı ve gerekçelerini anlattı. İlk olarak, 29 Temmuz 2012’de Adana’nın Yüreğir ilçesinde PKK Lideri Abdulah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto eylemlerine polis müdahalesi üzerine kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren 11 yaşındaki Mazlum Akay’ın annesi Ayşe Akay’ın videosu yayınlandı. Anne Akay, “Artık çocukların annelerinin koynunda katledilmemesi için ‘Hayır’ diyorum” dedi. Akay’dan sonra çocuklarını kaybeden diğer annelerin de “Hayır” videoları bir bir yayınlanacak.

Helin, Bedran, Muhammed…

Referandumda “Hayır” kampanyasına destek veren annelerden biri, 12 Ekim 2015’te Amed’in Sûr ilçesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında ekmek almak için evden çıktığı sırada polislerin açtığı ateş sonucu öldürülen 12 yaşındaki Helin Şen’in annesi Nazmiye Şen. Kampanyaya destek veren annelerden biri de, 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu gerçekleşen Roboski Katliamı’nda katledilen 12 yaşındaki Bedran Encu’nun annesi Sabriye Encu. Roboski Katliamı’nda katledilen 13 yaşındaki Muhammed Encu’nun annesi Heybet Encu ile 12 Ağustos 2015 tarihinde Agirî’nin (Ağrı) Giyadîn (Diyadin) ilçesinde çalıştığı fırın önünde arkadaşı ile şakalaştığı sırada özel harekat polisleri tarafından öldürülen 12 yaşındaki Muhammed Aydemir’in annesi Sevgül Aydemir de “Hayır” diyen annelerden.

Veysel, Berkin…

10 Ekim 2015’te yaşanan Ankara Tren Garı Katliamı’nda babası ile birlikte katledilen 9 yaşındaki Veysel Atılgan’ın annesi Nezihe Atılgan ile 16 Haziran 2013 tarihinde Gezi eylemleri sırasında ekmek almaya giderken polis tarafından başından gaz kapsülü ile vurulan ve 269 gün süren yaşam mücadelesine yenik düşen 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da diktatörlük rejimine “Hayır” diyecek.

Uğur, Cemile…

Kampanyaya destek veren, 21 Kasım 2004’te Mêrdîn’de (Mardin) babası Ahmet Kaymaz ile birlikte evlerinin önünde polisler tarafından açılan yaylım ateşiyle öldürülen ve cansız bedeninden 13 kurşun çıkan 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın annesi Makbule Kaymaz ile 4-12 Eylül 2015 tarihleri arasında Cizîr’de (Cizre) 9 gün süren “sokağa çıkma yasağı” sırasında evinin avlusunda polislerce öldürülen ve cansız bedeni günlerce derin dondurucuda bekletilen 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın annesi Emine Çağırga da “Hayır” diyecek.

Ceylan’ın annesi de ‘Hayır’ diyecek

28 Eylül 2009’da Amed’in Licê ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında hayvanlarını otlattığı sırada Yayla Karakolu’ndan atılan havan topu ile öldürülen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un annesi Saliha Önkol ve 14 Ocak 2015’te Cizîr’de (Cizre) polislerin attığı gaz bombaları ve açtığı ateş sonucu öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın annesi Ayşe Kazanhan da kampanyanın destekçileri arasında yer alıyor.

Enes ve Berat için

30 Mart 2006’da Amed’de düzenlenen cenaze törenlerinin ardından çıkan olaylarda polisler tarafından açılan ateş sonucu kalbine kurşun isabet etmesi sonucu öldürülen 8 yaşındaki Enes Ata’nın babası Süleyman Ata ve 28 Eylül 2015’te Amed’in Bismil ilçesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağının” kaldırılması ardından polisin halka gerçek mermi ve gaz bombalarıyla saldırısı sonucu katledilen Berat Güzel’in annesi Azize Güzel de “Hayır” diyecek.

AMED/dihaber