SON DAKİKA

Alipaşa ve Lalebey’de anons: 21 Mayıs’ta yıkıma başlıyoruz

Bu haber 18 Mayıs 2017 - 10:37 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

 Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde polis zırhlı araçlarla yaptığı anonslarla 19 Mayıs’ta elektrik ve suların kesileceğini 21 Mayıs’ta da yıkımın başlayacağını duyurdu. Mahalleliler, evlerinden asla çıkmayacaklarını söyledi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Alipaşa ve Lalebey mahalleleri 2008 yılında “Kentsel dönüşüm” projesi kapsamına alınmıştı. Yakın zamanda da camilerden yapılan anonslarla 2 mahallede yıkımın olacağını ve mahallelilerin 1 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmaları istenmişti. 16 Mayıs tarihinde de polisler tarafından zırhlı araçlardan tekrar anons yapılarak 19 Mayıs’ta söz konusu 2 mahalledeki elektrik ve suların kesildikten sonra 21 Mayıs’ta da yıkımın başlayacağı duyuruldu. Mahallelilerden evlerini bir an önce boşaltmaları istendi. Evlerini boşaltmaları istenen ailelere de 500 TL taşınma parası verileceği söylendi. Evlerinin yıkılmasını istemeyen mahalleliler yıkıma tepki göstererek, yıllarca yaşadıkları sokaklarından göç ettirilmek istendiklerini; ancak yıkıma karşı direneceklerini ifade etti.

‘BU YIKIM MODERN GASPTIR’

Alipaşa mahallesinde yaşayan Ozan Gür (21) isimli genç, “Yapılan anonslarda taşınma için 500 TL verileceğini söylediler. Ama evimizi kimseye vermeyeceğiz. Biz bu mahallenin yerlisiyiz. Burada dedelerimiz ve babalarımızın mezarları var. Kamulaştırma adı altında modern gaspla evlerimizi ellerimizden almak istiyorlar. Ancak kimse evlerimizi bizden alamaz. Eğer devlet kendine çok güveniyorsa gelip evlerimizi inşa etsin ve evlerimizde yaşamamıza izin versin.”

Gür, “Yıllardır bu mahalleler burada. O zaman neden yıkmadılar da şimdi de Sur’da yaşanan savaş sonrası ‘Sur’u Toledo yapacağız’ diyorlar. Önce yaktılar ve yıktılar şimdi ise yapacaklarını söyleyerek bizi kandıramazlar” diye konuştu.

‘YIKIMA DİRENECEĞİZ’

Özlem Çiya (32) ise, ölünceye kadar mahallelerini terk etmeyeceğini belirterek tepki gösterdi. Çiya şöyle dedi: “Evlerimizi asla terk etmeyeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz. Nasıl ki yaşanan savaşta evlerimizi terk etmedik şimdi de evlerimizi terk etmeyeceğiz. Çünkü evlerimizi satmadık. Bizi 80 bin TL ile kandıramazlar. Verecekleri para bir ev parası bile etmez. Bu parayla 8 kişilik bir aile ne yapsın. Nereye gitsin.”

‘EVLERİMİZDEN ÇIKMAYACAĞIZ’

24 yıldır Alipaşa mahallesinde yaşadığını söyleyen Makbule Aydın (70) da, “Evlerimizi başımıza yıkmaya çalışıyorlar. Evlerimizi üzerlerimize dahi yıksalar terk etmeyeceğiz. Çünkü buradan başka gidecek hiçbir yerimiz yok” diyerek tepki gösterdi.

22 YIL ÖNCE DE EVLERİ YIKILDI

22 yıl önce de devlet tarafından köylerinden göç ettirildiklerini söyleyen Ayhan Aktaş (42), devletin aynı yıkımı tekrar yapmak istediğine dikkat çekerek, “Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Arısu (Gola Gule) köyünden göç ettirildik. Orada da köyümüzü yıktılar. Buraya geldik evimizi kurduk şimdi de buradaki evimizi yıkmaya çalışıyorlar. 25 yıldır buradayım. Başka gidecek bir yerimiz yok. Evlerimizden zorla çıkarmak istiyorlar. Anons yaparak elektrik ve suyumuzu keseceklerini söylediler. Elektrik ve suyumuzu bile kesseler ölmeden evlerimizi terk etmeyeceğiz” dedi.