SON DAKİKA

Av. Gençtarih: Tarsus Cezaevi’nde birbirine sarılan tutuklulara ceza veriliyor

Bu haber 18 Mayıs 2017 - 16:32 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Tarsus cezaevinde tutuklulara ve ziyarete giden ailelere baskı uygulandığını belirten Avukat Sebahat Gençtarih, işkencenin bitmesini ve tutuklulara hukuk çerçevesinde yaklaşılması gerektiğini ifade etti.     

Tarsus Cezaevinde kalan tutukluların durumunu PİRHA’ya değerlendiren avukat Sebahat Gençtarih, müvekilleriyle yaptıkları görüşmelerde ortaya çıkan tabloyu paylaşarak, cezaevi koşullarının düzeltilmesi yönündeki taleplerin yönetim tarafından kısmi olarak karşılandığını, ancak hemen ardından tutukluların yeni sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Yaşanan hak ihlallerine karşı Adalet Bakanlığı’na gerekli başvuruları yaptık. Bazı uygulamalardan vazgeçilse de yeni sorunlarla karşılaşıyoruz. Yakın zamanda yapılan açlık grevlerinde, protokollerle kabul edilmiş haklar karşılanmadı. Kapalı ve açık görüşlerde sıkıntılar yaşanıyor. Ailelerin tutuklularla iletişimine engel olunuyor. Keyfi bir şekilde aramalar yapılıyor ve tutuklular tehditlere maruz kalıyor. Attıkları sloganlar için, görüş yasağı cezası veriliyor. Bundan dolayı 2 yıl görüş yasağı cezası alan tutuklular var. Birbirine sarılma bile disiplin cezası almasına neden oluyor.”

Müvekkillerinin işkence ve can güvenliği riski altında olduğunu ifade eden Av. Sebahat Gençtarih, gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirterek, kamuoyunu da duyarlı olmaya çağırdı.

Diren Keser/Pirha