SON DAKİKA

İzmir’de Kaypakkaya operasyonu: 15 gözaltı

Bu haber 18 Mayıs 2017 - 12:22 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

İzmir’de İbrahim Kaypakkaya’nın işkence ile öldürülmesinin yıldönümü nedeniyle Partizan ve DHF üyelerinin evlerine polis baskın düzenledi. Baskında 15 kişi gözaltına alındı.

İzmir’de Partizan ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyelerinin evlerine sabah saatlerde baskın düzenlendi. Kent merkezi, Torbalı, Aliağa ve Menemen ilçelerinde yapılan baskınlarda 15 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldüğü öğrenildi.

Operasyon gerekçesinin ise Diyarbakır cezaevinde 18 Mayıs 1973 tarihinde işkence ile öldürülen İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümü öncesi yapılmak istenen anma etkinlikleri gösterildi. Gözaltına alınanların 1 Mayıs’ta İbrahim Kaypakkaya ve gençlik önderlerinin fotoğraflarını taşıyan kişiler olduğu ifade edildi.

Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: Özgür Gelecek Muhabiri Kaan Horoz, Ömer ÇEtin, Ömer Çakmak, Ulaş Şener.

Öte yandan geçtiğimiz haftada Devrimci Parti üyelerine yönelik “Ulaş Bayraktaroğlu anması” gerekçe gösterilerek, 1 Mayıs’ta DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan 11 kişi tutuklanmıştı.