SON DAKİKA

Londra Demokratik Güç Birliği’nden açlık grevindeki Gülmen, Özakça ve Gün’e destek

Bu haber 18 Mayıs 2017 - 12:24 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.


Londra Demokratik Güç Birliği, (DGB) 71 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile oğlunun kemiklerini almak isteyen Kemal Gün için bir basın açıklaması düzenleyerek dayanışma çağrısı yaptı. Güç Birliği, dün saat 18.30’da açlık grevi başlattı. 

Londra Demokratik Güç Birliği (DGB) açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile oğlunun kemiklerini almak isteyen Kemal Gün için bir basın açıklaması düzenledi. DGB adına Basın açıklamasının İngilizce’sini Tilkililer Derneği (Rivan) Başkanı İbrahim Avcı, Türkçesini ise Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı  İsrafil Erbil okudu.

Basın açıklamasında Kemal Gün’ün çocuğunun kemiklerini geri alabilmek için başlattığı açlık grevinin ölüm sınırında olduğuna ve işi, onuru, ekmeği için bedenlerini açlığa yatıran eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerinin ise kritik bir aşamaya geldiğine dikkat çekildi.

“SESİ SES, SÖZÜ SÖZ, VİCDANI VİCDAN YAPABİLMEK”

Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu sadece onların hak eylemi, direnişi, mücadelesi değil. Hepimiz adına oradalar. Yok edilen kasabalar için, panzerler altında ezilen çocuklar, göç yolunda boğulan mülteciler için, sırtından vurulan Kemaller, işine son verilen eğitim ve bilim emekçileri için, cezaevlerine doldurulan gazeteciler, yazarlar, “hayır” dediği için tutuklanan gençler için, her türlü baskı, şiddet ve vahşete karşı durmak için eylemdeler ve bedenlerini açlığa yatırarak, sesi ses, sözü söz, vicdanı vicdan yapabilmek adına her gün tüm dünyanın gözü önünde açlığa yatırdıkları bedenleriyle direniyorlar. Çatlayan dudaklarına ve yanan yüreklerine bir parça su serpmek, seslerine, sözlerine ortaklaşmak, direnişlerini paylaşmak, dayanışmak sorumluluğuyla, hepinizi destek olmaya, açlığı paylaşmaya çağırıyoruz.”

Pirha