SON DAKİKA

Bab’ta isyan: İşgal ettiğiniz yerler bizimdir, ordunuzu çekin!

Bu haber 20 Mayıs 2017 - 14:31 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

Bab’ta halk, TSK ve desteklediği ÖSO gruplarını yürüyüşle protesto etti. Halk, ellerinde Erdoğan, Esed ve Fatih Sultan Mehmet’in fotoğraflarını taşıyarak, “Ey Erdoğan duy sesimizi ordun zalimdir, evlerimizi buldozerlerle yıkıyor” sloganları attı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile girdiği Kuzey Suriye’nin Cerablus, Ezaz, Cerablus, El Rai (Çobanbey) ve El Bab bölgelerinde vaat edilen “huzur ortamı” tesis edilemiyor. Bir taraftan Ezaz’dan Cerablus sınırlarına kadar olan bölgede Cephet El Şamiye, Ehrar El Şam ve Sultan Murat Tugayları arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, öte taraftan TSK’nin bölge kentlerinde oluşturduğu yönetimler, asayiş güçleri ve yıkımlarla halktan tepki topluyor.

Son olarak Bab’ın Şeyh Akil Tepesi’ndeki yapıları yıkmaya başlayan TSK ve Sultan Murat Tugayları savaşçılarına halk yürüyüşle tepki gösterdi. Uzun bir mesafe yürüyerek Şeyh Akil Tepesi’ne yetişen yurttaşlar, tekbirlerle TSK ve Sultan Murat aleyhine sloganlar attı.

İŞGAL ETTİĞİNİZ YERLER BİZİMDİR TSK YIKIYOR’

Ellerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esed ve Fatih Sultan Mehmet’in fotoğrafları ile “Nerede adalet, kentimiz kurtarıldıktan sonra buldozerlerle evlerimiz yıkılıyor”, “İşgal ettiniz yerler bizimdir Türk ordusu yıkıyor” pankartları taşıyan göstericiler, “Zalim orduya itaat etmeyiz”, “Ey Erdoğan duy bizi senin ordun zalimdir duyuramıyoruz”, “Allah zalimlerden daha büyüktür” sloganları attı. Halk, yıkıma karşı çıkarken, evlerine yerleşmelerine izin verilmediğini, yıkımın bütün Şehba bölgesinde yaşandığını belirterek, TSK ve desteğindeki grupların ülkelerinden bir an önce çıkmasını istedi.

Öte taraftan TSK desteğindeki grupların kendilerine karşı çıkan yurttaşlara infazlara kadar varan uygulamalarda bulunduğunu belirten yurttaşlar, dün Cerablus, El Rai arasındaki sınır köyünde Muhamed adlı bir çocuğun öldürüldüğünü ifade etti.