SON DAKİKA

Kobanê sınırındaki izlenimlerimiz AKP ve ABD’nin yalanları

Bu haber 26 Eylül 2014 - 14:35 'de eklendi ve 172 views kez görüntülendi.

Alevi Kurumları Olarak Kobanê Sınırına Gittik Olanları Yerinde Gördük
Heyette; Levhi Kalem Alevi Düşünce Topluluğu Adına Katıldım.

A) YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER
DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek
HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü
Suruç Belediyesi Yetkilileri

B) GİTTİĞİMİZ YERLER
Suruç Merkez
Alizer Köyü (Sınıra Sıfır Noktada)
Kop Köyü (Mültecilerin olduğu köy)
Devşan Köyü
Mürşitpınar Sınır Kapısı

C) GÖRDÜĞÜMÜZ, TANIK OLDUĞUMUZ GELİŞMELER
kemal_bulbul1. AKP Sınırdan geçenlerin sayısını çok abartıyor. DBP Eş Genel Başkanı Sayın Kamuran Yüksek, HDP Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Suruç Belediye Yetkilileri Kobanê Sınırından geçenlerin sayısının 25/30 bin civarında olduğunu söylediler.
2. Kobanê Sınırından Geçenlere hükümetin/devletin sağlık, yiyecek, giyecek yardımı yapıldığı kesinlikle yalandır. Hükümet, Sınırdan geçenlere hiç bir yardım yapmadan Suruç sokaklarına bırakıyor veya Suruç dışına gitmelerine izin veriyor.
3. Devlet, Sınıra çok yakın bir noktada üç/dört çadırdan oluşan bir “Çadır kent” kurmuş bu çadırlarda ancak 2/300 yaşayabilir. Bunun dışında devlet tarafından oluşturulmuş bir ortam görmedik.
4. Devlet hiç bir toplu harekete izin vermiyor ve gaz bombası gibi vahşi metotlarla müdahale ediyor.
5. Suruç Belediyesi bütün olanaklarını seferber ederek sorunları çözmeye çalışıyor. Diğer DBP’li belediyeler de yardım yapıyor.
6. Sivil toplum örgütlerinin, demokratik kurum ve kuruluşların çok önemli bir ilgisi var.
7. Kobanê sınırına gelenler çocuklarını bırakıp IŞİD canileriyla savaşmak için tekrar Kobanê’ye dönüyor.
8. Türkiye sınırında hiç bir güvenlik önlemi yok. Bazı yerlerde çıplak gözle IŞİD canilerini görmek mümkün. Sınırın Türkiye tarafındaki Kürt Halkı Kendi güvenlik önlemini kendisi alıyor. Asker IŞİD’e karşı önlem alacağına Türkiye’e Kürtlerine karşı önlem alıyor.
9. Kobanê’den gelen canlarla bizzat görüştük ve hava saldırılarını sorduk. Canlar “ABD uçakları gelip havada dolaşıyor geri gidiyor. Hiç bir IŞİD noktasını bombaladığını görmedik!” Dediler.
kobeni_0310. Kobanê’den gelen canlar, IŞİD üç noktadan saldırıyor. Üç cephemiz var diyorlar. Batı, Güney ve doğu olmak üzere üç cephe! Bu üç cephede de YPG Gerillalarının direnişi devam ediyor. Güvenlik nedeniyle bazı köyleri boşalttık Diyen canlar; Bize çıplak gözle görülen bir nokta gösterip; Burada IŞİD canilerinin cesetleri var gelip alamıyorlar! dediler.
11. Alevi Kurumları olarak yaptığımız ziyarette, kurum başkanı ve heyet temsilcilerimizin sınırı geçip Kobanê’de olanları yerinde görme isteği ret edilmiş, geçişimize izin verilmemiştir.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur…

KEMAL BÜLBÜL
KEMAL BÜLBÜLkemalbulbul44@hotmail.com