SON DAKİKA

Avrupa Maraş Girişimi: Kamp IŞİD örgütlenmesinde kullanılabilir!

Bu haber 30 Mart 2016 - 15:48 'de eklendi ve 319 views kez görüntülendi.

Avrupa Maraş Girişimi, Maraş’ta kurulması planlanan ve DAİŞ’in örgütlenmesinde kullanılma olasılığı bulunan “mülteci kampı”na ilişkin açıklama yaptı.

Avrupa Maraş Girişimi’nin yazılı açıklamasında, “Maraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Aşağı Terolar olarak bilinen Sivricehöyük Mahallesi sınırları içerisinde,  27 bin mültecinin barındırılması planlanan AFAD Mülteci Kampı yapılmak isteniyor. Bölge insanının izni dışında, hazırlıkları büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen kampın inşa sürecine start verildi. Halkın bütün itirazlarına rağmen iş makinaları alana sokularak, oldu bitti politikalarıyla biran önce kampın tamamlanması hedeflenmektedir. Devlet yetkililerine itirazlarını sunan muhtarlar da dikkate alınmamıştır. Halka verilen gözdağının yanında , yandaş medyada; Maraş  halkının  korunmasız mültecilere karşı olduğu ve onları istemediği yönünde haberler servis edilmektedir. Oysa AFAD kamplarının mültecilere yardım dışında IŞİD örgütlenmesinde kullanıldığı, kampta kalan kadınların cinsel şiddete maruz kaldığı, fuhuşa sürüklendiği basına yansıyan bilgilerden sadece bazılarıdır” denildi.

‘KÜRT İLLERİNDEKİ SAVAŞ PRATİĞİNDEN BAĞIMSIZ DEĞİL’

“Mevzubahis itiraz bir mülteci kampına itiraz gibi gösterilse de, kampın işlevi konusunda yayılan haberler, Maraş Katliamı travmasını hala üzerinden atamamış bölge halkını derin endişelere sürüklemektedir” vurgusunun yapıldığı açıklamada, şu ifadelere de yer verişldi: “Nitekim geçmişte devletin Alevi-Kürt coğrafyasında asimilasyonu hızlandırmak maksadıyla demografik yapı ile oynadığı belgelerle bizzat tespitlidir. Koçgiri Dersim, Maraş gibi Alevi- Kürt coğrafyalarında benzer politikalar izlenmiştir. Maraş’ta Alevi-Kürt köylerine yapılmak istenen cumhuriyet tarihi boyunca devletin faaliyete soktuğu asimile ve yok etme politikalarının devamıdır. Ekolojik dengeyi bozarak çevreyi, demografik yapıyla oynayarak kimliği ve kültürü katletmek istemektedir. Maraş’ta yapılmak istenen, AKP’nin Kürt illerinde başlattığı korkunç savaş pratiğinden bağımsız değildir . Özelde Maraş’ta, genelde ise ülkede faaliyet yürüten bütün demokrasi güçlerinin bu itiraz sürecine dahil olması bir zorunluluktur. Alevi dernekleri ise bu süreci büyük bir titizlikle takip etmelidir.”

KAMPANYAYA KATILIM ÇAĞRISI

Girişim, kamp alanında çadır kuran halkın mücadelesini desteklediğini belirterek, “Bu kapsamda başlattığımız dilekçe kampanyamıza Avrupa’da yaşayan bütün Maraş halkının katılımını bekliyoruz. İtiraz dilekçelerine www.marasgirisimi.com adresinden ulaşılabilirsiniz” dedi.