SON DAKİKA

‘Mülteci mi geliyor, cihatçı mı?’

Bu haber 31 Mart 2016 - 12:25 'de eklendi ve 289 views kez görüntülendi.

Maraş halkı yeni bir katliamdan endişeli: Mülteci mi geliyor, cihatçı mı?
AKP, AB ile yapılan anlaşma sonrası yaşanacak mülteci akını için kamp kurulumlarına başladı. Maraş’ta Alevilerin yoğun olduğu Sivricehöyük adres seçilirken, halk kamplarda cihatçı çetelerin barındırıldığına dikkat çekiyor, Maraş Katliamı’nı anımsatarak endişesini dillendiriyor.

Avrupa egemenleriyle tehditler eşliğinde yaptığı kirli mülteci pazarlığını 18 Mart’ta nihayete erdiren AKP iktidarı, anlaşma kapsamında barındırmayı taahhüt ettiği mülteciler için kamp hazırlıklarına başladı. Karaman, Akhisar, Yozgat, Maraş derken her geçen gün yeni bir yerden kamp hazırlığı iddiaları gelirken, bu iddialar arasında en ciddi olanı Maraş’tı.

Kentte Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bölgeye yapılmak istenen sığınmacı kampı, geçmişinde kontrgerilla eliyle gerçekleştirilen Maraş Katliamı da düşünüldüğünde kentte tedirginlik yarattı. Maraş’a giderek incelemelerde bulunan Sputnik; bölge halkının, sınır güvenliğinin sağlanamadığına ve kamplarda cihatçıların barınabileceğine ilişkin uyarılarına dikkat çekerek kamp hazırlıklarına karşı çıktığını ve eyleme geçtiğini haberleştirdi.

Çadırlı eylem bir haftadır sürüyor

Konteyner kentin kurulacağı Dulkadiroğlu İlçesi’ndeki Sivricehöyük’te çadırlarıyla bekleyişe geçen halk, Türkiye’deki sığınmacı kamplarında cihatçı unsurların da barınabildiğini belirterek Alevi ve solcuların hedef alındığı ve 11 kişinin öldürüldüğü 1978 Maraş Katliamı’nın benzerinin yaşanmasından korktuklarını belirtti.

Kamplara cihatçılar yerleştiriliyor, halk tedirgin

Çadırlı eylemin çağrısını yapan Maraş Yaşam Platformu’nun avukatlarından Mustafa Torun, sınır güvenliğinin yeterince sağlanamadığını, kamplara cihatçı kişilerin de girebildiği yönünde bilgiler olduğunu anımsatarak bölge halkının tedirginlik yaşadığını kaydetti.

Kurulacak kampın bölgedeki evlere sadece birkaç metre mesafede olduğunu söyleyen Torun şöyle konuştu:

Daha önceki kamplardan, Kahramanmaraş’ın içinde yapılmış olan kamplardan, İslâhiye’deki kamplardan edinilen tecrübeler şu yönde: Orada terör unsurları da yer aldı. Birçok adli vaka gerçekleşiyor. Bölge, Kahramanmaraş’ta adli vakaların neredeyse hiç olmadığı bölgelerden bir tanesi. ‘Bu kadar itidalli bir yere, ne motivasyonla geldiğini bilmediğimiz insanların getirilmesini istemiyoruz’ diyor halk aslında.

“Olası gerilimde hızlı müdahale şansı yok”

Cihatçı çetelerin Suriye’de de Alevileri hedef aldıklarına dikkat çeken Torun, 27 bin insanın yerleştirilmesinin söz konusu olduğunu aktardı. Maraş Katliamı’nın hafızalarda olduğunu ancak daha günceli, henüz iki yıl önce bölgede sığınmacılar ile halk arasında gerginlik yaşandığını anımsatan Torun, Sivricehöyük’ün kent merkezinden uzak olması nedeniyle yaşanacak herhangi bir olumsuzluğa hızlı müdahale edebilme şansı bulunmadığının da altını çizdi.

“Mültecilere karşı değiliz, cihatçı katillerden tedirginiz”

Maraş Yaşam Platformu’nun içinde yer alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Maraş Şubesi Başkanı Salman Akdeniz ise mültecilere karşı bir tavır içinde olmadıklarını, cihatçı akışı ve Maraş’ta daha önce yaşanmış acılar nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını ifade etti:

Gelecek olan Suriyeli yurttaşların içerisine karışabilecek IŞİD’li, El Nusracı çeteler, katil sürüleri olabilir. Bu bakımdan insan kaygılı, tedirgin. Yoksa direkt ilkel ve gayri insani değildir bu karşı çıkış.

Mera vasfındaki arazi hızla Hazine’ye

Mülteciler için hazırlanan bölgenin bir diğer gündemi de kamp yapılacak alanın hukuki yapısı. Mustafa Torun, arazide yaşanan hukuksuzluğu şöyle aktardı:

Mera Komisyonu’nun o araziyi mera vasfından Hazine arazisine çevirdiğini ve TOKİ’ye devredildiğini öğrendik. TOKİ de, Kalyon İnşaat adında Gaziantep merkezli bir şirkete ihale etmiş. Alelacele cumartesi günü iş makineleri geldi, konteynerler getirilmeye başlandı. Mera vasfında olan arazinin Hazine arazisine usulsüz şekilde çevrildiği gerekçesiyle, İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açacağız.

Tayyip Erdoğan ve Orhan Cemal Kalyoncu’nun yan yana olduğu anlardan sadece biri…

Tayyip Erdoğan ve Orhan Cemal Kalyoncu’nun yan yana olduğu anlardan sadece biri…

Kampın ihalesinde tanıdık isim: Kalyon İnşaat!

Mera vasfındaki arazinin Hazine’ye dönüştürülmesinden sonra ihale edildiği Kalyon İnşaat ise özellikle kent-doğa mücadelesi yürütenlerin yakından bildiği bir şirket. 1974’te Antep’te kurulan Kalyon İnşaat, yıllar içerisinde büyüdü ancak AKP döneminde ise tam anlamıyla ihya oldu.

Katar, Rusya, Libya, BAE, Suudi Arabistan ve Irak gibi birçok ülkede faaliyet gösteren Kalyon İnşaat’ın Türkiye’de en bilinen projeleri ise şöyle: Yeşil Vadi Konakları (2004), Bakırköy Adalet Sarayı (2005), İstanbul Metrobüs Hattı (2006), Kalen HES Projesi (2006), Taksim Meydanı (2013), İstanbul 3. Havalimanı (2013), Başakşehir Stadı (2013), Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı (2013).

sendika10