SON DAKİKA

Yunanistan’dan İade edilen sığınmacılar İzmir’de

Bu haber 08 Nisan 2016 - 23:48 'de eklendi ve 210 views kez görüntülendi.

AB ile yapılan anlaşma sonucu Midilli Adası’nda bulunan 45 Pakistanlı sığınmacı Dikili’ye getirildi.
Avrupa Birliği ile yapılan Geri Kabul Anlaşması kapsamında 2’inci tahliye bugün yapıldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerin verdiği bilgiye göre, bugün Yunanistan Midilli Adası’ndan Pakistan, Hindistan, Tunus, Bangladeş, Filistin, Mısır ve Iraklı toplam 123 sığınmacının getirildi.

sığınmacılar mülteci suriye egeTürkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan anlaşma sonucu sığınmacıların iadesine bugün de devam edildi. Midilli Adası’nda kalan sığınmacıları taşıyan “Lesvos” isimli tekne, İzmir’in Dikili ilçesine ulaştı. İşlemlerin ardından sığınmacılar Kırklareli’ndeki kampa gönderildi. Sığınmacıların iade işlemleri esnasında geniş güvenlik önlemleri alındı.

AB ve Türkiye arasında varılan anlaşma kapsamında 20 Mart tarihinden sonra Yunanistan adalarına giden her sığınmacı Türkiye’ye iade edilecek. AB ülkeleri ise Türkiye’ye gönderilen her bir Suriyeli sığınmacı karşılığında, Türkiye’deki  kamplarında kalan bir Suriyeliyi kabul edecek.

AB’nin alacağı Suriyeli sayısı için azami sayı 72 bin olarak belirlenmişti.
******************

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla, 20 Mart’tan sonra Yunanistan’a geçen göçmenlerin iadesini öngören Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanmasına, 4 gün aradan sonra tekrar başlandı. Midlli Adası’ndan iki grup halinde getirilen göçmenlerden ilk grupta Irak, Pakistan ve Afganistan uyruklu 44 göçmen yer aldı. Lesbos gemisine alınan göçmenlere aynı sayıda Frontex görevlisi eşlik etti. Protesto gösterileri arasında Midilli’den ayrılan Lesbos gemisi, saat 09.10’da Dikili Limanı’na yanaştı.

page_45-pakistanli-siginmaci-yunan-adalarindan-dikiliye-geldi_051481039325 GÖÇMEN İADE EDİLDİ

Midlli Adası’ndan ‘Nazlı Jale’ isimli gemiyle yola çıkan ikinci göçmen grubunda ise Pakistan, Afganistan, İran ve Iraklı 79 göçmen yer aldı. Her iki gemi limana yanaştıktan sonra göçmenler tek tek gemiden alındı. Yunanistan’dan gelen bilgiler ile eldeki bilgilerin karşılaştırılmasından sonra göçmenler kabul edildi. Sağlık kontrolünden geçirilen göçmenlerin parmak izleri alındı, fotoğrafları çekildi. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından eşyalarıyla x-ray cihazından geçirilen göçmenlere, Türk Kızılayı tarafından 2 öğünlük kumanya dağıtıldı. Göçmenler daha sonra otobüslerle Kırklareli’ndeki kampa gönderildi. Yunanistan’dan Türkiye’ye geçen pazartesi günü 202 göçmenin iadesi gerçekleşmişti. Dünkü göçmenlerle birlikte toplam 325 göçmen iade edilmiş oldu.
İADELER TEK MERKEZE İNDİ
Öte yandan Yunanistan’ın göçmen iadeleri için Midilli adasını merkez belirlediği, diğer adalardan ilkin buraya getirdiği, ardından Türkiye’ye iadeye gönderildiği öğrenildi. Bu gelişme üzerine, iade için Türkiye’de Çeşme, Kuşadası ve Bodrum gibi yerlerde hazırlık yapılmasına rağmen, Dikili de iade kabullerin merkezi durumuna geldi. Geçen pazartesi günü ilk kabul işlemlerine hem uluslararası medyanın hem siviller ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun ilgisi oldu. Dün yapılan iade kabul işlemlerini ise az sayıda yabancı basın kuruluşu izledi.
Tehciri durdurun protestosu
suriye multeci iade midilli yunanistan AB Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan geri gönderme işlemi sırasında, bazı aktivist ve gönüllüler Türkiye-AB mutabakatını protesto etti. “Sınırlara hayır, milletlere hayır, tehciri durdurun” şeklinde slogan atan göstericiler, demir kapılara ellerindeki metallerle vurarak tepkilerini gösterdi. Bu sırada, göçmenleri taşıyan feribot yola çıkmak üzereyken üç aktivist denize atlayarak, feribotun önüne kadar yüzdü. Yaklaşık 20 dakikalık bir gecikmeye yol açan eylem, Yunan sahil güvenlik ekiplerinin göstericileri denizden çıkarmasıyla sona erdi.