SON DAKİKA

‘Süslü kadınlar’ Kayseri’de buluştu

Kayseri’de kadınlar ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ düzenledi, ‘Ne giyeceğimizi dayatanlara karşı pedal çeviriyoruz’ dedi.

Bu haber 28 Eylül 2016 - 18:52 'de eklendi ve 156 views kez görüntülendi.

Sevil ERUCU
Kayseri

Kayseri’de kadınlar, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın bir parçası haline gelmesi ve son dönemde kadına yönelik artan saldırı ve şiddet olaylarına dikkat çekmek için “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” düzenledi.

Katılımcılar balonlarla, çiçeklerle, kurdelelerle süsledikleri bisikletleriyle Kayseri Cumhuriyet Meydanından başlayarak “Şortuma ve ne giydiğime mırıldanamazsın bile!”, “Ne giyeceğimizi dayatanlara karşı pedal çeviriyoruz!” yazılı dövizler taşıdı.

Kadınlar renklilikleriyle Kayseri Meydanını festival alanına çevirdi. Son dönemde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık, baskı ve kısıtlamaların arttığını belirten  kadınlar, İstanbul’da otobüste şort giydiği için saldırıya uğrayan Hemşire Ayşegül Terzi’yi hatırlatarak diledikleri kıyafetle otobüse de bisiklete de binebileceklerine vurgu yaptı.

Katılımcılar turun sonunda “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganıyla yeniden bir araya gelerek “Hayat Bayram Olsa” şarkısıyla dans etti.