SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

Hamburg milletvekillerinden medyaya karartmaya tepki

Hamburg Eyalet Parlamentosu milletvekillerinden Türkiye’de 12 televizyon ve 11 radyo kanalının kapatılmasına tepki geldi.

Bu haber 01 Ekim 2016 - 19:03 'de eklendi ve 183 views kez görüntülendi.

Hamburg Eyalet Parlamentosu milletvekilleri Sabine Boeddinghaus, Cansu Özdemir, Christiane Schneider, Martin Dolzer, Stephan Jersch, Inge Hannemann, Heike Sudmann ve Deniz Çelik bir açıklamayla Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik saldırıları protesto etti.

“Basın özgürlüğüne yönelik saldırılar hemen durdurulsun! Gazete, televizyon kanalları ve radyolara getirilen yasaklar kaldırılsın!’ başlığıyla yapılan açıklamada AB aday üyelerinden olan Türkiye’nin basın ve düşünce özgürlüğünü de içeren Kopenhag Kriterlerine uyma ve temel demokratik hakları korumayı taahhüt ettiği belirtildi.

Açıklamada devamla “Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının ardından aralarında ülke çapında yayın yapan Hayatın Sesi TV’nin de olduğu 12 televizyon kanalının karartılması basın ve düşünce özgürlüğüne büyük bir saldırıdır. Bunlar kabul edilemeyecek ve demokrasiyi yok edecek yaptırımlardır. OHAL bahane edilerek getirilen yasaklarla muhalif gazetecilerin sesleri bir daha çıkmamasına kısılmak isteniyor. Basın ve düşünce özgürlüğü olmadan demokrasiden söz edilemez. Halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanamaz.‘ denildi.

Milletvekilleri Türkiye Hükümetinden basın ve düşünce özgürlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi ve son hafta ve günlerde uygulamaya sokulan gazete, televizyon kanalı ve radyo yasaklarının kaldırılması talebinde bulundular. (DIŞ HABERLER)