Connect with us

.

Dünya

Dini törende arbede çıktı

Etiyopya’da düzenlenen dini bir törende arbede çıktı. Yaşanan kaosta birçok kişi hayatını kaybetti.

AleviNet

Published

on

Önerdiğimiz linkler Etiyopya’daki protestolarda ‘100 kişi öldürüldü’

Etiyopya’da halkın hükümet karşıtı protestoları kanlı bir şekilde bastırılıyor. Uluslararası Af Örgütü, son birkaç gün içinde yaklaşık 100 muhalifin gösteriler sırasında öldürüldüğünü duyurdu. (09.08.2016)

Etiyopya hükümetinden yapılan açıklamada başkent Addis Ababa yakınlarında düzenlenen törende yaşanan izdihamda ölü ve yaralılar olduğu kaydedildi. Açıklamada ”Çıkan kaosta hayatını kaybedenler oldu. Yaralılar ise çevredeki hastanelere nakledildi” ifadelerine yer verildi.

Tören sırasında düzenlenen bir protesto eylemine polisin biber gazıyla müdahale ettiği belirtiliyor. Bishoftu köyü yakınlarındaki kutsal kabul edilen bir gölün kıyısında düzenlen tören, Oromo halkı için yağmur sezonunun sonuna işaret ediyor.

Törene katılanların bir bölümünün ellerini başlarının üzerine çapraz şekilde kaldırmalarının bir anda tansiyonun yükselmesine yol açtığı belirtiliyor. Bu jest hükümet karşıtları tarafından protesto sembolü olarak kullanılıyor. Yaşanan arbedede protestocuların polise taş ve şişe attığı, polisin ise biber gazı ve havaya ateş ederek göstericilere karşılık verdiği kaydediliyor.

Äthiopien Anti-Regierungs-Protesten (REUTERS/T. Negeri)

Olaylar sırasında kaç kişinin öldüğü kesin olarak bilinmezken, muhalefet partisi lideri Merera Gudina yaşanan kaosta en az 50 kişinin öldüğünü belirtti.

Kırsal alanda yaşayan insanların hayatını olumsuz etkileyeceğinden endişe eden Oromo halkı 2015 yılından bu yana başkent Addis Abeba’nın genişletilmesi planlarına karşı çıkıyor. Hükümet geçen yıldan bu yana dalga dalga yayılan protestoları bastırmak için sıklıkla şiddete başvuruyor.

Afrika Boynuzu’nda yer alan ve büyük bir Doğu Afrika ülkesi olan Etiyopya, 100 milyonluk nüfusuyla dünyanın en fakir ülkeleri arasında sayılıyor.

©Deutsche Welle Türkçe

AFP/Reuters/BW/SÖ

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Macron, Merkel, Johnson ve Erdoğan’la buluşacak

AleviNet

Published

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gelecek haftalarda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmek için Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile anlaştıklarını söyledi.

Brüksel’deki AB zirvesinin ardından konuşan Macron, üç ülkenin bu süre zarfında Erdoğan’nı yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de koordineli bir iletişim kuracağını belirtti.

Erdoğan ile görüşmenin önümüzdeki haftalarda gerçekleşeceğini belirten Macron, Türkiye’nin bir NATO üye olduğunu hatırlattı. Fransa lideri dört ülkenin bir araya gelmesinin ‘NATO’nun ne olabileceği ya da ne olması gerektiği‘ konusundaki uyuma katkı sağlayacağını söyledi.

Olası dörtlü zirvenin bir numaralı gündem maddesinin Suriye’de yaşanan gelişmeler olması bekleniyor.

Erdoğan, dün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki bir heyeti Ankara’da kabul etmiş, görüşmelerden askeri operasyona 120 saat süreyle ara verilmesi kararı çıkmıştı. İki ülkenin yayınladığı 13 maddelik ortak bildiride de NATO ortaklığına vurgu yapan ifadeler yer almıştı.

Erdoğan’ın ABD heyetiyle yaptığı görüşmelerin ardından 22 Ekim’de Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir görüşme yapması bekleniyor.

dpa, DW / BK, HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Özerk Yönetim: Türk devleti ateşkes anlaşmasını ihlal ediyor

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD ve Türkiye’nin vardığı ateşkes anlaşmasının QSD’nin tarihi direnişinin bir sonucu olduğunu belirterek, halkların QSD’ye olan desteğini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD ve Türkiye arasında varılan ateşkes anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle: “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak ABD ile Türk devlet yetkilileri arasında varılan ateşkes anlaşmasına göre hareket edeceğimizi belirtiyoruz.

QSD savaşçılarının tarihi ve görkemli direnişi olmasaydı, böyle bir karar da alınmayacaktı. Ayrıca dünya devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarına karşı Türk devletine uyguladığı baskı da bu kararın alınmasında etkili oldu. Dünya, Türk devletinin saldırılarına karşı aynı tavrı takındı ve tüm dünya yerine DAİŞ terörüne karşı savaşan ve bu direnişte 11 bin şehit veren QSD’nin yanında durdu.

Ancak Türk devleti, ateşkes anlaşmasını ihlal etmektedir. Saldırılar, Serêkaniyê başta olmak üzere halen bazı bölgelerde devam etmekte ve bu saldırılarda siviller şehit düşüyor ve yaralanıyor.

Varılan ateşkes anlaşmasının Girê Spî ve Serêkaniyê arasındaki bölgeleri kapsadığını bir kez daha Suriye halklarına duyuruyoruz.

Bu anlaşmaya göre, işgal saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalan tüm halkların evlerine dönüşü garanti altına alınmıştır. Bu da Türk devletinin etnik temizlik ve bölgenin demografik yapısını değiştirme planlarının önüne geçecektir. Ayrıca bu karar, Türk devletinin Suriye’nin diğer toprak parçalarını işgal etmesini engelleyecektir.

Ateşkes anlaşmasının kimi maddelerinin, bu anlaşmadan sorumlu olan ABD ile tartışılması gerekmektedir.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak, Türk devletinin tüm işgal planlarına karşı, şehitlerimizin kutsal kanlarıyla sulanmış toprakların işgalcilerin eline geçmemesi için mücadele eden QSD’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bu zor günlerde yanımızda olan ve Suriye topraklarına yönelik saldırıları kınayan tüm ülkelere teşekkür ediyoruz.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkımız hazırlıklı olmalı ve ateşkes kararının tamamen uygulamaya girmesi için QSD’ye destek olmalıdır.

Kuzey ve Doğu Suriye halkları başta olmak üzere tüm Suriye halkları olarak, 5 yıl süren mücadelesi sonucu DAİŞ terörünü sona erdiren, zaferden başka bir şey tanımayan ve Suriye topraklarının korunması için ne gerekiyorsa yapan QSD’ye desteklerimizi beyan ediyoruz.”

 

Continue Reading

Dünya

Kati Piri: Türkiye savaş suçlarından sorumlu tutulmalı

AleviNet

Published

on

Kati Piri, Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda, “Türkiye Kürt sivillere karşı işlenen savaş suçlarından sorumlu tutulmalı. Beyaz fosfor kullanımı sadece korkunç değil, aynı zamanda uluslararası hukukça sıkı bir şekilde yasaklanmıştır” dedi.

Turkey must be held responsible for war crimes committed against Kurdish civilians. The use of white phosphorus is not only cruel but also strictly prohibited by international law. https://t.co/6eVf4Ne5nm

— Kati Piri (@KatiPiri) October 18, 2019

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI