SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

 ‘Yeşil Yol’ direnişine destek ver!

Karadeniz’deki doğal güzellikleri ile ünlü 8 yaylayı birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesi’nde yapım çalışmaları …

Bu haber 13 Ekim 2016 - 10:51 'de eklendi ve 87 views kez görüntülendi.

Karadeniz’deki doğal güzellikleri ile ünlü 8 yaylayı birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesi’nde yapım çalışmaları Çamlıhemşin’de yeniden başladı. Çalışmaları protesto etmek amacıyla Fırtına İnsiyatifi önceki gün yaylaya çıkmak istedi ancak yaylaya çıkan yollar jandarma tarafından kesilerek bölgeye ulaşım engellendi. Yaşam Savunucusu Sibel Öz, Yeşil Yol Projesi’nin Karadeniz’in ölümü olacağına dikkat çekerek, “Gözü dönmüş bir şekilde doğaya, ağaca, suya saldırmak, sistemin son yıllardaki bütün politikasını özetlemektedir. Yaşlısıyla, genciyle bu işin karşısındayız. Bizim olanı sonuna dek korumak zorundayız” diye konuştu.

‘Ülkenin en değerli ekosistemi’

Yeşil Yol projesinde yaşam savunucularının avukatlığını yapan Yakup Okumuşoğlu da, “Bu yolun planlamasından, fiilen doğadaki çalışmalarına kadar olan süreçteki tüm işlemler hukuka aykırıdır” diyerek, hukuk devletinde idarenin hukuka dayalı olarak işlem yapabiliceğini söyledi. Okumuşoğlu, “Planlamanın anayasası sayılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında ‘Yeşil Yol’ konusunda yürütmeyi durdurma varken, devam eden çalışmaları hukuken tanımlamak ve anlamak mümkün değildir” diye konuştu. Yeşil Yol’a karşı direnmenin sadece Fırtına İnisiyatifi’nin görevi olmadığını belirten Okumuşoğlu, halka direnişe destek verme çağrısında bulundu. Sosyal medya üzerinden çalışmaların durdurulması için çağrı yapan Fırtına İnisiyatifi üyeleri, bugün saat 19.30’da Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenleyecek.

RİZE/JINHA