Connect with us

.

Dünya

Stratejik Irak Kentine Operasyon İçin Gerisayım

Irak ve Kürt güçleri, IŞİD’in Musul’dan sonra en güçlü durumda olduğu Sünni kenti Hawija’da operasyona hazırlanıyor. IŞİD’in kentin çevresine hendek kazdığı ve beton bariyerler yerleştirdiği haberleri geliyor. Kentten kaçışlar da başladı

AleviNet

Published

on

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Cuma günü ziyaret ettiği Kerkük’te “İnsanliği kurtarmak için savaşıyoruz ve kahramanlarımızın da yardımıyla Hawija’ya gireceğiz ve insanlarımızı kurtaracağız” dedi. Hawija, Kerkük’ün sadece 50 kilometre batısında.

115 bin nüfuslu kent Haziran 2014’te IŞİD’in eline geçti. Kent, Kerkük petrolünün istikrarındaki stratejik önemi nedeniyle “Küçük Musul” olarak tanımlanıyor. IŞİD, Hawija’yı etrafındaki kentlere ve petrol rafinerilerine saldırı düzenlemek için kullanıyor. Bölgenin enerji altyapısını bu şekilde çökertmeye çalışıyorlar.

Kürt komutanlardan Muhammed Kadir, kentten her gün füze fırlatıldığını ve IŞİD’in alt edilmesinin bölgenin istikrarı için önemli olduğunu söyledi.

Hawija geçen ay Irak güçlerinin Şarkat bölgesini almasıyla kuşatma altına girmişti. Şarkat’ın alınmasıyla, IŞİD militanlarının Musul rotası da kesilmiş oldu.

ABD liderliğindeki koalisyonun hava desteği sayesinde Irak ve Kürt güçleri, yıl sonuna kadar Hawija’nın merkezine ilerlemeyi umuyor. IŞİD ile çatışmaların çetin geçmesi bekleniyor.

Hawija operasyonunda, Irak ordusundan 3 tümen, 11 tugay ile Şii Halk Seferberlik Güçleri’nin kuzey batı ve güneyden saldırması bekleniyor. Peşmerge güçleri de kuzey batından destek verecek. Muhammed Kadir, hazır olduklarını açıkladı.

IŞİD militanlarının, Hawija etrafına bubi tuzakları kurduğu ve hendekler kazdığı da gelen haberler arasında.

Cephedeki Kürt güçleri de son dört haftadır IŞİD militanlarının ve araçlarının uzaktan görülebildiğini ve IŞİD’in hendek kazmak dışında beton bariyerler de yerleştirildiğini söylüyor.

Kürt yetkililerden Albay Tarık Ahmed gözlem için dürbün ve drone kullandıklarını söylüyor ama IŞİD bunu engellemek için sık sık lastik yakarak bölgeyi dumana boğuyor. 10 IŞİD militanının da hendek kazmada kullanılan ekipmanı korumakla görevli olduğu belirlenmiş. Ahmed, bu hendeklerin patlayıcılarla doldurulabileceği uyarısı yapıyor.

Ay başında, Irak ve koalisyon uçakları, kente havadanbroşür dağıttı ve sivilleri IŞİD mevzilerinden uzak durma ve güvenli bölgelere gitme konusunda uyardı. Uyarı üzerine yüzlerce sivil, Irak Kürt bölgesine kaçmaya başladı. Kürt komutanlardan Shwan Hama Xarib, sivillerin hava saldırılarının yakında başlayacağının farkında olduğunu, bu nedenle de hızlı davrandığına dikkat çekiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi:’Suriye Ordusu ve Kürtler Birlikte Çatışıyor”

AleviNet

Published

on

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, 8 yıldır devam eden iç savaşta çok ender görülen durumlardan birinin yaşandığı, Suriye Ordusu ve Kürtlerin yan yana Türk Ordusu destekli Suriye Ulusal Ordusu’na karşı çatışmalara girdikleri iddia edildi. Çatışmaların Ayn İsa’da devam ettiği belirtildi.

Çatışmaların özellikle Halep’e uzanan M4 karayolu yakınlarında şiddetlendiği ifade ediliyor.

Gözlemevi’ne göre Suriye Ordusu, 2012 yılında çekildiği Münbiç, Ayn İsa ve Tel Tamer bölgelerine o günden bu yana en büyük asker yığınağını yapmış durumda.

Suriye’de askerleri bulunan Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrantyev de yaptığı açıklamada, Suriye ve Türk askerlerinin karşı karşıya gelmemesi için arada bir kontak sağlandığını söyledi. Buna karşın Ayn İsa yakınlarındaki çatışmalarda iki Suriye askerinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Suriye ordusuna karşı buradaki çatışmalarda Suriye Ulusal Ordusu olarak tanınan güçlerin ön planda olduğu biliniyor.

Pazartesi günü de Münbiç’te havan topu saldırısı dolayısıyla bir Suriye askerinin yine hayatını kaybettiği biliniyor.

Gözlemevi, özellikle Rasulayn’da da sert çatışmaların sürdüğünü ve Türkiye’nin hava operasyonlarının da devam ettiğini belirtiyor.

Continue Reading

Dünya

Bulgaristan VW fabrikası için teşviki ikiye katladı

AleviNet

Published

on

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) kuracağı yeni fabrika için yer arayışında Türkiye’nin en ciddi rakibi olan Bulgaristan, fabrika için vereceği devlet teşviki miktarını ikiye katladı.

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Alman “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine verdiği demeçte, yeni fabrika için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Başkent Sofya merkezli Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Plevneliyev gazeteye yaptığı açıklamada, “Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk” diye konuştu.

“AB Komisyonu ile görüştük”

Üzerine demiryolu ve otoyol bağlantıları ile tramvay gibi altyapı eklendiğinde teklif miktarının 800 milyon euroya yükseldiğine dikkat çeken Plevneliyev, söz konusu devlet teşvik miktarı konusunda AB Komisyonu ile de görüşüldüğünü kaydetti.

Bulgaristan'ın eski cumhurbaşkanı Plevneliyev

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Plevneliyev

AB üyesi ülkeler AB rekabet hukukuna bağlılıkla yükümlü oldukları için Komisyon’un çeşitli bölgeler ve özel durumlar için öngördüğü miktarın üzerinde devlet teşviki veremiyor. Plevneliyev Türkiye’nin ise AB kurallarının dışına çıkarak teklifini yaptığını savundu.

Plevneliyev teklifin VW’ye iletildiğini, henüz bir yanıt almadıklarını da belirtti.

VW yönetiminde harekât huzursuzluğu

VW teftiş kurulu üyelerinden Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Stephan Weil, “Suriye’nin kuzeyinden gelen görüntüler korkunç. Volkswagen’ın bu koşullar altında Türkiye’de milyarlık yatırım yapacağını tahayyül edemiyorum” diye konuştu. Eyalet, VW’nin ikinci büyük hissedarı konumunda.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen Çarşamba günü başlattığı askeri operasyon Almanya ve AB tarafından kınanmış, Türkiye’ye yönelik silah satışlarının durdurulması gibi önlemler açıklanmıştı. Volkswagen Salı günü yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili mevcut gelişmelerin endişeyle izlendiğini ve yatırımla ilgili kararın ertelendiğini bildirmişti. Nihai kararın Ekim ayı başlarında açıklanması bekleniyordu.

DW/BK,BW

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

“Türk topçu ateşinde iki Suriye askeri öldü” iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye’nin Ayn İsa kasabası yakınlarında dün gece yaşanan çatışmalarda iki Suriye askerinin Türk topçu ateşi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Alman haber ajansı dpa’nın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı habere göre, gece boyunca Türkiye ve bölgedeki müttefiklerinin Ayn İsa’nın doğusundaki bölgelere yaptığı top ve havan atışları nedeniyle Suriye ordusundan en az iki asker hayatını kaybetti. Gözlemevi yaralanan Suriyeli askerler de olduğunu duyurdu.

Gözlemevi verilerine göre ayrıca bölgede Türkiye destekli muhalif gruplarla, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında süren çatışmalarda Türkiye destekli “Suriye Milli Ordusu”ndan 21, SDG’den ise en az 9 savaşçı yaşamını yitirdi.

9 Ekim’de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda SDG kontrolündeki bölgelere yönelik başlattığı askeri harekâtın ardından Kürtler, Şam yönetimiyle anlaşmaya gitme kararı almış, bu anlaşmanın ardından Suriye ordusu ülkenin kuzeydoğusundaki bölgelere sevk edilmişti.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, Suriye-Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki Amerikan askerlerini bölgeden çekeceğini açıklamış, bu hamle Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık olarak yorumlanmıştı.

Beyaz Saray ve ABD Hazine Bakanlığı daha sonra Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırım uygulama kararı almıştı.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, dün yaptığı açıklamada Türk ve Suriye ordularının karşı karşıya gelmemesini Rusya’nın sağlayacağını ifade etmiş ancak Türkiye’nin Suriye’ye kalıcı bir şekilde asker konuşlandırmaya hakkı olmadığını söylemişti.

DW/BK,BK

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI