SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

Valilikten Aşure için ‘Etrafı rahatsız etmeyin’ şartı

PSAK Amed Şubesi’nin yarın Cemevi önünde gerçekleştireceği Aşure etkinliğine, valilik,

Bu haber 22 Ekim 2016 - 20:00 'de eklendi ve 191 views kez görüntülendi.

PSAK Amed Şubesi’nin yarın Cemevi önünde gerçekleştireceği Aşure etkinliğine, valilik, “etrafı rahatsız etmemek ve çevreyi kirletmemek” koşuluyla izin verdi.

Diyarbakır Valiliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAK) Amed Şubesi’nin, Muharrem Ayı dolayısıyla her yıl dernek ve cemevi binasının önünde düzenlediği “Cem ve Aşure yemeği” etkinliğine, “etrafı rahatsız etmemek” şartıyla izin verdi. PSAK’nin 13 Ekim’de valiliğe verdiği dilekçede, bu yıl yapılacak Aşure etkinliği için cemevi ve dernek binası önündeki sokağın kapatmalarına izin verilmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını istedi.

Valilik, Aşure etkinliğinin yapılmasına saatler kala yazıyı dernek yetkililerine tebliğ etti. Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat imzalı yazıda, OHAL ilanı ardından 17 Ağustos’tan buna Amed’te açık havada yapılan bütün eylem ve etkinlikleri yasaklandığını hatırlattı.

Valilik, yazının devamında şu ifadelere yer verdi: “Cemevi önünde düzenlemek istenen ‘Aşure etkinliği’nin belirlen gün ve saatte 2911 Sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri kanunu ihlal etmeden 2559 Sayılı PSVK hükümleri doğrultusunda etrafı rahatsız etmemek, çevreyi kirletmemek, araç ve yaya trafiğine engel teşkil etmemek koşuluyla etkinliğin ‘Aşure Dağıtımı” ile sınırlı olacak şekilde amacı doğrultusunda yapılmasına, mevzuat hükümleri dışında hareket edilmesi halinde Yönetim Kurulunuz ve ilgililer hakkında gerekli yasal işlemlerin bilinmesi hususu; rica ederim.”

(dte/rp)