Connect with us

.

Kültür-Sanat

Akdeniz Kitap Günleri başladı

Mersin’de Akdeniz Belediyesi ve Kürt Yazarlar Derneği ortaklığıyla düzenlenen “Akdeniz Kitap Günleri” etkinliği başladı.  Kürt Bilgesi Musa Anter ile Yaşar Kemal ve Vedat Türkali’ye adanan …

AleviNet

Published

on

Mersin’de Akdeniz Belediyesi ve Kürt Yazarlar Derneği ortaklığıyla düzenlenen “Akdeniz Kitap Günleri” etkinliği başladı.  Kürt Bilgesi Musa Anter ile Yaşar Kemal ve Vedat Türkali’ye adanan Kitap Günleri, 30 Ekim’e kadar devam edecek. Etkinlikte tutuklu yazarlar Necmiye Alpay ile Aslı Erdoğan’ın kitapları için de stant açıldı. Yapılan açılışta söz alan Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, özellikle Türkiye’nin karanlık bir dönemden geçtiğini belirterek, farklılıkların okunması ve tartıştırılması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti. Açılışın ardından şair Mehmet Özer ve Şükrü Erbaş’ın katılımıyla şiir dinletisi ve söyleşi gerçekleşti. Çok sayıda yurttaşın katıldığı söyleşide ilk sözü alan şair Şükrü Erbaş,  yaşanan dönemde özellikle kalemi ve şiirleriyle söz söylemeye çalıştıklarını kaydetti. Erbaş, Kürt halkının yaşadıklarına sessiz kalınmasının mümkün olmadığını belirtti. Ardından söz alan şair Mehmet Özer de kısa bir konuşma yaptı.

Etkinlik Özer ve Erbaş’ın şiir dinletisiyle devam etti. Etkinlik sonunda yazarlar kitaplarını imzaladı.

MERSİN

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI