SON DAKİKA

ELN ile müzakereler ertelendi

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ELN ile müzakereleri erteledi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile görüşecek müzakere heyetinin kararnamesini, …

Bu haber 29 Ekim 2016 - 19:55 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ELN ile müzakereleri erteledi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile görüşecek müzakere heyetinin kararnamesini, örgütün eski Kongre Üyesi Odin Sanchez’i serbest bırakmamasından dolayı imzalamadığını açıkladı. Santos müzakereleri erteledi.

Santos, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kolombiya hükümeti adına ELN ile Ekvador’un başkenti Quito’da görüşmesi beklenen heyete ilişkin, “ELN ile görüşecek müzakerecilerin kararnamesini imzalamadım çünkü ELN hala Odin Sanchez’i serbest bırakmadı” ifadelerini kullandı.

ELN’nin 7 aydır alıkoyduğu Sanchez, örgütün daha önce kaçırdığı kardeşi ve Choco Eyaleti’nin eski yöneticisi Patrcinio Sanchez’in hastalanması üzerine kardeşinin serbest bırakılması karşılığında örgüte teslim olmuştu.

Kolombiya hükümeti adına görüşmelere katılacak heyetin başında bulunan Tarım eski Bakanı Juan Camilo Restrepo, görüşmelerin başlaması için Sanchez’in serbest bırakılmasının şart olduğunu açıklamıştı. Restrepo’ya sosyal medya hesabından yanıt veren örgüt, bu açıklamanın görüşmeleri zedeleyeceğini söyledi.

İkinci büyük örgüt

Kolombiya’nın en büyük örgütü FARC-EP. Santos, FARC ile anlaşma imzalamıştı. Anlaşma referandumda az oy farkla reddedilse de ateşkes bitirilmedi ve muhalefet eden sağcılar ikna edilmeye çalışılıyor. ELN ise Kolombiya’nın ikinci büyük örgütü. ELN, 29 Eylül’de sosyal medya hesabı üzerinden hükümetle arasındaki olağanüstü farklılıkların üstesinden gelmeye ve barış görüşmelerini başlatmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Resmi barış görüşmelerinin 27 Ekim’de Ekvador’da başlayacağı açıklanmıştı. BOGOTA

: