SON DAKİKA

İzmir’de Cumhuriyet’e destek: ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’

İZMİR’in Foça ilçesinde düzenlenen basın açıklamasıyla Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonu protesto eden CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, yaşananların darbe dönemlerinde bile görülmediğini söyledi.

Bu haber 01 Kasım 2016 - 15:10 'de eklendi ve 224 views kez görüntülendi.

CHP Foça İlçe Başkanlığı üyeleri bugün (salı) Foça Demokrasi Meydanı’nda yaptıkları açıklamada Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyona tepki gösterdi. CHP’li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, belediye meclis üyeleri, ilçe yönetim, kadın ve gençlik kolları üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yaklaşık 200 kişinin katıldığı açıklamada konuşan CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yönelik saldırının yarası kapanmadan Cumhuriyet Gazetesi’ne operasyon başlatıldığını, bunun darbe dönemlerinde bile görülmemiş bir durum olduğunu iddia etti. Biçer, hukuksuz tüm girişimleri ve saldırıları şiddetle protesto ettiklerini söyleyerek “Tezcan’a ve Cumhuriyet’e yönelik saldırı sadece CHP’ye değil, hukuk devleti mücadelesinedir. Tüm Türkiye’yedir. Cumhuriyet adını Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu bir gazetedir. Türkiye’nin tarihine tanıklık etmiş, ulusal mücadele ve sonrası süreçte üstlendiği misyon ile uğradığı onlarca badire ve katliamla sıradan bir gazete olmadığını göstermiştir. Demokrasi, Mustafa Kemal devrimleri, laiklik, çağdaşlaşma ve özgürlükler için ödün vermeyen, yazarları katledilen, baskı ve işkenceye maruz kalan, buna rağmen bir kale gibi dimdik durmayı başaran Cumhuriyet, bugün gerici, anti laik, anti demokrat, tarihte faşizm dönemlerinde görülen bir baskı ve dayatmayla karşı karşıya. Cumhuriyet şu an laik Türkiye’ye ödetilmek istenen bedel gibi yok edilmek isteniyor. 2 gün önce 93. yılını kutladığımız Cumhuriyet’i kimse yıkamaz. Cumhuriyet susmaz, Cumhuriyet Halk Partisi pes etmez” dedi.      

Ellerinde, ’12 Tv, 11 Radyo, 15 Ajans, Gazete, Dergi Kapatıldı’, ‘Özgür Basın Susturulamaz’, ‘Gazetecilik Suç Değildir’, ‘Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek’ yazılı pankartlar ile ‘Teslim Olmayız’ manşetiyle çıkan Cumhuriyet Gazetesi taşıyan katılımcılar açıklamanın ardından “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları attıktan sonra olaysız olarak dağıldılar.