SON DAKİKA

Müziğin bizleri birleştirme gücü var

  İran’ın Horosan kentinde müzikal çalışmalarını sürdüren Koma Heway’ın bütün üyeleri kadınlardan oluşuyor. Horosan müziği yapan grup Kürtçe ve Farsça şarkılar söylüyor. Grup Üyesi Mozhgn …

Bu haber 01 Kasım 2016 - 9:47 'de eklendi ve 126 views kez görüntülendi.

 

İran’ın Horosan kentinde müzikal çalışmalarını sürdüren Koma Heway’ın bütün üyeleri kadınlardan oluşuyor. Horosan müziği yapan grup Kürtçe ve Farsça şarkılar söylüyor. Grup Üyesi Mozhgn Khoshandam, müziğin sınırlarla bölünmüş bir halkın birbirini tanıması için önemli olduğuna değinerek  ‘Biz Soranî, Hewramanî, Kurmancî, Zazakî dinliyoruz. Öyle düşünüyoruz ki bizim müziğimiz de aynı yerden geliyor’ diyor

İran’ın Horosan Kentinde 13 yıl önce kurulan Koma Heway’ın bütün üyeleri kadınlardan oluşuyor. Daha önce kadın ve erkeklerin birlikte yer aldığı grup zamanla kadınlardan oluşan bir gruba evriliyor. Grubun birçok üyesi, müzikal eğitimini akademide sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Wan’da konser veren grup, Horosan müziğinin dışarıya açılan önemli temsilcilerinden. Grubun solistlerinden Nesteren Quçani, grubun tamamının kadınlardan oluşmasını  “En güzel ses kadınların sesidir” diyerek açıklayıp ekliyor: “Çünkü hayat annede başlıyor. İlk duyduğumuz ses annelerimizin sesi ninnileri onlardan duyduk. Annelerimiz Kürt onlardan öğrendik şarkı söylemeyi ve onların bize öğrettiği şarkıları yeniden canlandırmak için çabalıyoruz. Müzik aşk dilidir ve biz annelerimizden bu emaneti aldık.” Bunun yanında Kürt dilini korumak ve geleceğe taşırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydediyor.

11ped

 

Müziğimizi canlandırmak  istiyoruz

Özellikle Horosan yöresindeki müzikleri seslendiren grup, Kürtçe ve Farsça şarkılar seslendiriyor. Quçani, tarihin belirli bir zamanında Horosan’a sürgün geldiklerine dikkat çekiyor. Horosan şarkılarının sürgün şarkıları olduğunun altını çizen Quçani, “Bildiğiniz gibi bizi sürgün ettiler yüzlerce sene önce ve biz o müziği tekrar canlandırmak için çalışıyoruz. Sürgün ve yabancı bir yerde yaşamayı müzikle anlatıyoruz” diye açıklıyor. Bütün şarkılarının içinde hikayenin de olduğuna değinen Quçani, sürgün coğrafyasında daha çok acıların anlatan şarkıların öne çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Allahmezar şarkısında bir Kürt genç çok iyi bir savaşçı, savaşa zorla götürülüyor ve orda hayatını kaybediyor. Onun eşi onun derdi için o kadar ağlıyor ki artık kör oluyor ve onu mezarına gitmek istiyor. Oraya gidince o şarkıyı söylüyor. Böyle bir trajediyi anlatıyor Allahmezar.”

İran’ın bütün yereline gidiyoruz

İran’da bir kadın grubu olarak yaşadıkları zorluklara da değinen grubun diğer üyesi Mozhgn Khoshandam, “Horasan’da bildiğiniz gibi İmam Rıza’nın mezarı var. Ondan dolayı çok dinci bir şehir. İran’da sadece kadınlara konser verebiliyoruz. Erkekler gelemiyor. İran’da kadınlar sadece grup olarak sahne alabiliyorlar. Solo olarak konser vermeleri yasak” dedi. Resmi bakışın dışında toplumdan kadın grubu olarak olumlu tepkiler aldıklarını belirten Khoshandam, “Bizim buradaki performansımıza göre nasıl ki siz herkes sevindi, İran’da da böyle şeyler yaşıyoruz. Yöresel kıyafetlerimizle İran’da birçok yerde konser verebiliyoruz. Bütün İran yereline gidiyoruz bu irtibatı kurabiliyoruz. Herkes iyi bir şekilde bize bakıyor” dedi.

Müzik bizleri birleştiriyor

Kürdistan’ın bir çok parçasındaki müzikleri de takip ettiklerini belirten Khoshandam, “Biz Soranî, Hewramanî, Kurmancî, Zazakî dinliyoruz. Çünkü öyle düşünüyoruz ki bizim müziğimiz de aynı yerden geliyor. Ortak yerleri bulmaya çalışıyoruz” diyor. Müziğin sınırlarla bölünmüş bir halkın birbirleriyle iletişim kurmadaki işlevine de vurgu yapan Khoshandam, bu anlamda müziğin Kürtlerin birliğini sağlayacak önemli role sahip olduğuna değindi. Horosan müziğinin çok zengin bir yapıya sahip olduğunu sözlerine ekleyen Khoshandam, bir kadın grubu olarak bu zenginliği halklara aktarmak istediklerini ifade etti.

Önder Elaldı