SON DAKİKA

Hükümet yeni tacizlere hazırlıyor

HDP İstanbul Milletvekili ve Parlamento Kadın Grubu Sözcüsü  Filiz Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümetin kadın politikasının erkekleri suça teşvik ettiğini söyledi. Kadın siyasetçilerin …

Bu haber 03 Kasım 2016 - 11:38 'de eklendi ve 111 views kez görüntülendi.

HDP İstanbul Milletvekili ve Parlamento Kadın Grubu Sözcüsü  Filiz Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümetin kadın politikasının erkekleri suça teşvik ettiğini söyledi.

Kadın siyasetçilerin karşılaştığı saldırılara dikkat çeken Kerestecioğlu, “Hükümetin kadınları aşağılayan söylemleri; kadınların giydiği giysiler üzerinden tacizi meşru göstermeye çalışan erkeklere ‘Hoşuna gitmiyorsa mırıldanırsın’ diyerek erkekleri daha çok suça teşvik etmekte, suç işleyen erkekleri ise yargı ‘Akli dengesi yerinde değil’ diyerek iyi hâlden serbest bırakmaktadır” dedi. Sağlık emekçisi Ayşegül Terziye’ye otobüste saldıran erkeğin serbest bırakıldığını hatırlatan Kerestecioğlu, bu durumun yeni taciz ve saldırılara zemin hazırlayabileceği uyarısında bulundu.

Savaş kadınları etkiliyor

KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanması ve dünyanın tek kadın haber ajansı JIHNA’nın kapatılmasının kadın mücadelesine dönük saldırılar olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu, kadınlara ilişkin yayınlanan raporları hatırlattı. Kerestecioğlu, “Bugün ülkede yaşanan savaş, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, herkesi ciddi biçimde etkilemektedir. Bundan çıkmadığınız sürece kadınlara yönelik şiddetten de iş cinayetlerinden de çıkmanın yolu yoktur” dedi.

ANKARA