SON DAKİKA

IPI Başkanı’dan basın özgürlüğü tepkisi

Cumhuriyet gazetesini ziyaret eden IPI Başkanı Yearwood, gazetecilerin acilen serbest bırakılmasını istedi Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki merkez binasını ziyaret eden Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı John …

Bu haber 03 Kasım 2016 - 18:55 'de eklendi ve 152 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet gazetesini ziyaret eden IPI Başkanı Yearwood, gazetecilerin acilen serbest bırakılmasını istedi

Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki merkez binasını ziyaret eden Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı John Yearwood, burada yaptığı konuşmada gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik birçok ihlaller gördüklerine dikkat çeken Yearwood, “Bugün de burada Cumhuriyet’e destek için bulunuyoruz. Bütün dünya medyasında Cumhuriyet’in sesinin duyurulmasını sağladık, bundan sonra da sağlayacağız. Yalnız değilsiniz, bunu göstermek için buraya gelmek istedim” dedi.

Yearwood, basın örgütleri ile hazırladıkları ortak bir mektupla, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Dışışleri Bakanlığı’ndan acil toplantı için randevu istendiklerini aktardı. Aynı zamanda ABD’de yayın yapan Miami Herald gazetesinin editörü olan John Yearwood, IPI’nin Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Kadri Gürsel ve üyesi Murat Sabuncu’nun gözaltında tutulmasına tepki gösterdi.

Kaynak: ANF