SON DAKİKA

‘Tutuklanma gerekçeleri Erdoğan’la aynı’

HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, AKP hükümetinin DBP belediyelerine atadığı kayyumlara ve son olarak Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasına ilişkin …

Bu haber 04 Kasım 2016 - 12:06 'de eklendi ve 249 views kez görüntülendi.

HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, AKP hükümetinin DBP belediyelerine atadığı kayyumlara ve son olarak Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin halkın iradesini yok etmeyi amaçladığını ifade eden Doğan, operasyonlar ile başarıya ulaşılmayacağını söyledi.

7CELAL-DOGAN-1

Halk ayakta

Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasını, halkın iradesine yönelik saldırıların bir devamı olarak gören Doğan, seçilmişlerin suç işlemesi durumunda yargılanabileceklerini ancak basın açıklaması ya da katıldığı cenaze törenlerinden dolayı tutuklanmasının hukuksuz olduğunu belirterek tepki gösterdi. Doğan, hükümetin tutuklamalar ile farklı bir sürecin hazırlığı içerisine girdiğine işaret ederek, “Eğer amaç bir halkı yok etmek ise hükümet bu amacıma ulaşamayacaktır. Çünkü halk bütün saldırılara karşı ayakta” dedi.

Erdoğan ile aynı gerekçe

Kendisi de iki dönem Gaziantep Belediye Başkanlığı’na seçilen Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu dönemde 1997 yılında yaptığı konuşmadan dolayı tutuklanmasını hatırlatarak, “Erdoğan da bir zamanlar belediye başkanı idi. Erdoğan yaptığı konuşmadan tutuklandı ve ona oy verenler ayaklandı. Erdoğan’ın tutuklanma gerekçesi ile bugün Kışanak ve Anlı’nın tutuklanma gerekçesi aynı. Bu çelişkiler ortadan kaldırılıp, demokratik siyaset yürütülmelidir. Erdoğan tutuklanmasını hatırlayarak karar vermeli” diye konuştu.

‘Talimatla tutukladılar’

Erdoğan’ın yüzde 23 oy oranı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na seçildiğini dile getiren Doğan, “Bugün Erdoğan’ın talimatıyla tutuklanan belediye eşbaşkanları halkın yüzde 65-85 oyunu alarak seçildi.

Milyonların iradesi iktidarın çıkarlarından dolayıayaklar altına alınmış durumda” şeklinde konuştu.

Ferit Dere / Ankara