SON DAKİKA

Karanlıkları resimlerimizle aydınlatabiliriz

Şehit Rüstem Cudî (Maxmûr) Kampı’ndaki Şehit Delila Atölyesi’nde resim eğitimi gören öğrenciler, çalışmalarını büyük bir istekle devam ettiriyor. Büyük çoğunluğu kadın olan atölyede resim çalışmalarını …

Bu haber 05 Kasım 2016 - 17:16 'de eklendi ve 156 views kez görüntülendi.

Şehit Rüstem Cudî (Maxmûr) Kampı’ndaki Şehit Delila Atölyesi’nde resim eğitimi gören öğrenciler, çalışmalarını büyük bir istekle devam ettiriyor. Büyük çoğunluğu kadın olan atölyede resim çalışmalarını sürdüren Berivan Benek, ‘Dünyada çok fazla karanlık olduğunu düşünüyorum. Bu karanlıkları resimlerimizle aydınlatabiliriz’ diyor

Şehit Rüstem Cudî (Maxmûr) kampındaki Şehit Delila Atölyesi’nde el sanatları ve resim eğitimi gören öğrenciler, çizdikleri resimler ile yaşadığı zamanı gördükleri yerden anlatıyor. 2006 yılında el sanatları ve resim atölyesi çalışmalarına başlayan Maxmûrlu öğrenciler arasında kadınların yoğunluğu dikkat çekiyor. Atölyede resim çalışmaları yürüten Cengiz Kara, atölyenin amacının kamptaki öğrencilerin sanat alanında da yoğunlaşmalarını ve çalışmalar yürütmelerini sağlamak olduğunu ifade etti. Atölyeyle Kürt resim sanatına katkı sunmak istediklerini kaydeden Kara, “Özellikle de gençlerin bu çalışmalarda yer almasını istiyoruz. Ayrıca sanata meyilli olan öğrencilerimizin de atölyemizde kendilerini bu yönde daha fazla geliştirmelerini ve eserlerini ortaya çıkartarak sergilemelerini istiyoruz” diye konuştu.

11maxmur5

70 öğrenciye ulaştık

10 yıl önce atölye çalışmalarının başladığına işaret eden Kara, “10 öğrenci ile resim çalışmalarına başladık. Çoğunluğumuz ortaokul öğrencisiydik. İçinde bulunduğumuz koşullarda bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hep birlikte yoğun emek harcadık ve sonunda güzel ürünler ortaya çıkarttık. Daha sonra el sanatları öğrencileri de akademiye katıldı. 10 öğrenci ile başlamıştık, şu anda atölyemizde çalışma yürüten öğrencilerin sayısı 70’e ulaştı” dedi.

Çizerken huzurluyum

Atölye çalışmalarına 2007 yılında katılan Derya Özgün adlı genç kadın öğrenci ise şöyle konuştu: “Resimle uğraşmaya 2007 yılında başladım. Her tür resim yapıyorum, doğa, insan, bazen mültecilik ve bazen de kadınların yaşadığı acıları resmetmek istiyorum. Kadın toplumun temeli ve yaratıcısı ve bu nedenle kadın ile sanat arasındaki ilişki çok canlı. Çünkü sanat da yaratıcılık içeriyor. Sanat düşüncenin yaratılması ve süslenmesi ve bu yönüyle insana huzur veriyor. Özellikle de insan resim yaparken, ya da resim çekerken çok huzurlu ve rahat hissediyor.”

11maxmur4

Kadınların acılarını çiziyorum

Toplumun özgür bir sanatla eğitilmesi gerektiğini ifade eden Özgün, “Toplum kapitalist sistemin sanatıyla eğitilmemeli. Tüm çocuklar sanatla uğraşmalı ve onunla büyümelidir. İmkan olursa ileride bir sergi açmak istiyorum. Kültür ve sanat, göçmenlik/mültecilik ve kadınların çektiği acıları resimlerimle tüm dünyaya yansıtmak istiyorum” dedi.

Resimlerimizle aydınlatabiliriz

Şehit Delila Resim ve El Sanatları Atölyesi’nde resimle uğraşan bir başka öğrenci ise Berivan Benek. 2007 yılında resme başladığını belirten Benek, “Dünyada çok fazla karanlık olduğunu düşünüyorum. Bu karanlıkları resimlerimizle aydınlatabiliriz. Arkadaşlarım resimle uğraşmaya başladıklarında ben de ilgi duydum ve yapmak istedim, bu alanda uzmanlaşmak istiyorum” dedi.

Onların güzelliklerini işliyorum

Atölyedeki bir diğer kadın öğrenci olan Hilal Kilim de yürüttükleri çalışmalara ilişkin “2011 atölyeye katıldım. Burada el sanatlarıyla uğraşıyorum ve tablolar üzerine nakış yapıyorum ve daha çok mültecilik, kadın ve toplumun zenginliklerini öne çıkarmaya çalışıyorum. Topluma iyi bir örnek olmak istiyorum ve savaş mevzilerinde düşmana karşı savaşan kadınların her zaman başarılı olmasını ümit ediyorum. Yaptıklarımda kadınların savaş içerisindeki güzelliklerini işlemeye çalışıyorum. Onların güzellikleri ve güler yüzleri çalışmalarımı süslüyor” diye konuştu.

Mehdi Kara – Ferhat Güzel/Maxmur-RojNews