SON DAKİKA

Halkevci kadınlar panelde buluştu

Halkevci kadınlar, “Gericilik/Erkeklik Kuşatmasına Karşı Kadın Özgürlük Mücadelesi ve Laiklik” panelinde buluştu. İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen panele feminist aktivist, gazeteci Ayşe Düzkan, yazar Handan Koç …

Bu haber 08 Kasım 2016 - 10:40 'de eklendi ve 118 views kez görüntülendi.

Halkevci kadınlar, “Gericilik/Erkeklik Kuşatmasına Karşı Kadın Özgürlük Mücadelesi ve Laiklik” panelinde buluştu. İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen panele feminist aktivist, gazeteci Ayşe Düzkan, yazar Handan Koç ve araştırmacı Hülya Osmanağaoğlu konuşmacı olarak katıldı. Salonda tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata ve yazar Aslı Erdoğan’ın isimlerinin yazılı olduğu dövizler de sandalyelere konuldu.

‘Din araçsallaştırılıyor’

Düzkan, dinsel ideolojinin kadınlar üzerinden araçsallaştığını belirterek, “Din, kadınlar önünde büyük bir engel olarak duruyor. Kadınlar ister inansın ister inanmasın kadın mücadelesinin yanında” dedi.

Handan Koç da bütün ülkelerdeki kadınların, patriarkayla gelen ezilme ve sömürülmelerini sağlayan birikimlerden sıyrılmaları gerektiğini dile getirdi. Koç, erkek konforunun dinle ilgisinin olmadığını ve güvenliği sağlayacak tek şeyin de hukuk olduğunu savundu.

Hülya Osmanağaoğlu ise, ülke genelinde  yaşanan gelişmeleri hatırlatarak, “Devlet aile içindeki ilişkiyi belirlemeye çalışıyor” dedi. Osmanağaoğlu, AKP iktidarının dini kullanarak yeni bir aile politikası ürettiğini, bununla mücadele edilmediği sürece ‘kadınların başında bela olarak kalacağını’ söyledi.

İSTANBUL