SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

‘Birlikte karanlık günleri aşacağız’

HDP eşbaşkanları ve vekillerinin tutuklanması ve son yaşanan süreci değerlendiren HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ‘Otoriterleşme ve baskı daima daha fazla doza ihtiyaç duyar’ …

Bu haber 09 Kasım 2016 - 11:22 'de eklendi ve 108 views kez görüntülendi.

HDP eşbaşkanları ve vekillerinin tutuklanması ve son yaşanan süreci değerlendiren HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ‘Otoriterleşme ve baskı daima daha fazla doza ihtiyaç duyar’ dedi. Önder, yaşananların birlikte mücadele ederek ve yan yana durarak aşılabileceğini söyledi

DP’ye yönelik başlatılan operasyonlar, eşbaşkanlar ve milletvekillerinini tutuklanaması ve yaşanan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, toplumun bu gidişatı bir anda durduracak irade gösterebileceğini söyledi. Önder HDP vekillerinin tutuklanmasıyla ilgili “Erdoğan’ın siyasi operasyonu olarak görüyoruz. Otoriterleşme ve baskı daima daha fazla doza ihtiyaç duyar” dedi. Yaşanan süreçle iligili iktidarın sonuçlarını hesaplayamadığını belirten Önder, “Başta muhaliflerin haber alma ya da toplumun genel anlamda haber alma kaynaklarını kuruttular. Bütün bunlar bir korkuya delalettir” diye konuştu.

‘Ruh çatırdıyor’

HDP’ye yönelik saldırılarla birlikte AKP, MHP ve CHP arasında oluşan “Yenikapı ruhu”nun çatırdamaya başladığını söyleyen Önder, “MHP ile AKP başbaşa kalmış durumda. Fakat MHP’nin bütün taleplerini yerine getirmek de AKP’nin belli kısmında, bugün çok dile getirilmese de önemli bir rahatsızlık yaratmaya başladı. Bu koalisyon çatırdıyor” dedi.

‘Bir kibrit yeter’

Yaşananlar karşısında toplumda yaşanan tedirginliğe de değinen Önder, “Bugün ülkenin hiçbir yerinde insanlar sokağa güvenlik duygusuyla çıkamıyor. Bunun somut bir tepkiye dönüşeceğini biliyorum. Selahattin Bey’in dediği gibi, bazen bir kibrit, mum aydınlatmaya yeter” diye konuştu.

6sırrıBunca bedel verilmişken…

HDP’nin Meclis’teki çalışmalarını durdurmasını değerlendiren Önder, “Biz farkındalık için böyle bir ön tavır geliştirdik. Bu arada yoğun ve geniş bir tartışma süreci başlatacağız. Buradan çıkacak sonuç, nihai tutumu ve siyaseten daha rasyonel, gerçekçi, verimli durumu üretecektir” dedi. “Demokratik siyasete inancımız ilkesel bir inanç fakat demokratik siyaset eşittir parlamento demek değildir” diyen Önder, “Buralar bizim kazanılmış mevzilerimizdir. Bu kazanımı binlerce insanımız hapislerde, sürgünlerde, belki canıyla yaratmıştır. Vedat Aydın’a da borçluyuz. Arkasında büyük emek olan kurumlardan öyle kolayından kapısı çarpılıp gidilemez” dedi.

‘Buyursunlar seçime gidelim’

Havuz medyası ve iktidar tarafından HDP’nin destek kaybettiği tartışmalarına da değinen Önder, “Hodri meydan diyorum! Buyrun, seçime gidelim. Demokrasi dediğinde bunların ödü patlıyor. ‘Türk Tipi Başkanlık’ diye formüle etmeye çalıştıkları faşizan yapının bir fragmanını gördük, bir film gibi” dedi. Yaşananlar için mücadele edilmesi gerektiğini belirten Önder, “Elimizde tarih gibi önemli bir olgu var ve biliyoruz ki, tarihte hiçbir zaman zalimler amaçladıkları şeye ulaşamadılar. Yan yana durarak bu zor günleri, karanlık günleri aşacağız” dedi.

‘Mesafeli durmak kurtarmayacak’

CHP’nin tutumuna da değinen Önder, “CHP bir müddet kendini güvenilir bir konumda hissediyor olabilir, bizle yan yana olmanın bu güvenliği ortadan kaldıracağını düşünüyor olabilir ama bu tutumu devam ederse, egemenlerin, iktidarın bunu hiç de kale almadığını görecek. Madem bu kadar tedirginler, kendi hallerine bırakmak lazım. Kayıtsız kalmayı kastetmiyorum, çünkü CHP’nin tabanı demokrasi meselesinde duyarlı bir tabandır. Dolayısıyla bizle mesafeli durmak, yan yana görünmeme duygusu gerçekçi değil. Bekledikleri fayda neyse, onlara sağlanmayacak şeydir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ / ANF