SON DAKİKA

Selanik’te Euforia programı

57. Selanik Uluslararası Film Festivali (3–13 Kasım) , EUFORIA 2015–2016 (Yaratıcı Avrupa Medyası) adlı yenilikçi programla Avrupa ülkelerini sinema eğitiminde destekliyor.

Bu haber 09 Kasım 2016 - 10:39 'de eklendi ve 100 views kez görüntülendi.

Selanik –57. Selanik Uluslararası Film Festivali’nin desteklediği EUFORIA,  Yunanistan, Macaristan ve Polonya arasında düzenlenen ortaklaşa bir destek  programı. Eğitici, öğretici bu etkinliğin amacı sinema sanatını yaratıcı ve esnek olanaklarla okulların içine sokmak. Sevgicinsiyet, ırkçılık, ayrımcılık, 

sığnmacılık dayanışma temalarına odaklanan öğretmenler derslerinde öğrencilerine bu konularla ilgili belgeseller, uzun ve kısa metrajlar izlettiriyorlar.

Bu özel programın içerisinde Dimitri Gaziadis’in Astero, Michael Cacoyannis’in Stella, Theo Angelopoulos’un Sonsuzluk ve Bir Gün, Andrzej Wajda’nın Vaadedilmiş Topraklar, Miklos Jansco’nun The Round–Up, Pavel Pavlikovski’nin Ida, Laszlo Nemes’in Saul’un Oğlu filmleri yer alıyor.

Ücretsiz olan bu erişim öğrencilere, öğretmenlere, akademisyenlere, araştırmacılara, profesörlere, film endüstrisinin profesyonellerine, eğitim danışmanlarına, sinefillere yönelik bir destek programı.

EUFORIA’nın (İzleyicinin Gelişimi İçin Avrupa Filmleri) amacı sinema sanatını okullarda yaygınlaştırmak. Böylelikle geleceğin genç sinemacılarını eğitimleri süresinde erkenden yetiştirmek.

Film Vault, EUFORIA film eğitim platformunun dijital ortamdaki katalogu. Bu dijital katalogta 90 adet kısa metraj, belgesel ve uzun metraj filmler  yer alıyor (30 Yunan, 30 Macar, 30 Polonya yapımı). Bu katalogun içerisinde filmlerin sinopsisleri, künyeleri, yaratıcı kadronun filmografileri, fotoğraflar,
referans kaynaklar bulunmakta. Film Vault’un bünyesindeki Öğretici Araçlar bölümünden sinema terimlerine de ulaşılıyor.

Projenin ana sponsoru Selanik Uluslararası Film Festivali. Diğer destekçiler Selanik Sinema Müzesi, Spoleczna Akademia Nauk–San Üniversitesi (Polonya), Laterna Magica Kulturalis es Oktatasi Szolgaltato Kft (Macaristan) adlı kültür organizasyonundan oluşuyor.

Ayrıntılı bilgi için : www.filmfestival.gr/euforiabeta.