SON DAKİKA

Avrupa’da ‘irademe dokunma’ eylemleri

Almanya’nın Berlin, Wesel, Hamburg, Darmstadt ve Münih kentlerinde HDP’ye yönelik operasyonlara karşı binlerce kişinin katıldığı protesto eylemleri yapıldı.  Norveç’in Bergen, İsviçre’nin Zürih kenti, Çek Cumhuriyeti’nin …

Bu haber 11 Kasım 2016 - 14:37 'de eklendi ve 260 views kez görüntülendi.

Almanya’nın Berlin, Wesel, Hamburg, Darmstadt ve Münih kentlerinde HDP’ye yönelik operasyonlara karşı binlerce kişinin katıldığı protesto eylemleri yapıldı.  Norveç’in Bergen, İsviçre’nin Zürih kenti, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da protesto eylemleri, Avusturya’nın başkenti Viyana’da ise “İrademe dokunma” sloganıyla ile başlatılan eylemler sürüyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaşayan Kürdistanlılar da, Kopenhag Havaalanı’nda sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

Afganistan’dan dayanışma

Vekillerin tutuklanmasına bir tepki de Afganistan’dan geldi. Afganistan Dayanışma (Hambastagi) Partisi yayınladığı dayanışma mesajında ülkede dayanışma eylemleri yapıldığı belirtildi. Parti sözcüsü Selay Ghaffar, “HDP,  sizler, dünyada azınlık olan toplumsal cinsiyet, din ve ırkları temsil eden nadir partilerden birisiniz”dedi. “Umut verici bir şekilde, HDP’lilerin yüzündeki gülümseme zaferlerinin bir göstergesidir” denilen açıklamada, vekillerin serbest bırakılmasının istendi.

HABER MERKEZİ