SON DAKİKA

ÇHD’ye mühür, Halkın Hukuk Bürosu’na baskın

İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılan ÇHD, mühürlendi. Yüzlerce yurttaş ÇHD’ye destek olmak için dernek binası önüne geldi. Öte yandan polis faal olmayan bir derneğin adresi görünüyor …

Bu haber 12 Kasım 2016 - 11:18 'de eklendi ve 286 views kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılan ÇHD, mühürlendi. Yüzlerce yurttaş ÇHD’ye destek olmak için dernek binası önüne geldi. Öte yandan polis faal olmayan bir derneğin adresi görünüyor diye Halkın Hukuk Bürosu’nu bastı. Avukatlar direnişe geçince, polis içeri giremedi. Avukatların bekleyişi sürerken, polisin ikinci kez baskın yaptığı ve 6 avukatı gözaltına aldığı belirtildi

İçişleri Bakanlığı’nın kapattığı 370 dernek arasında bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Ankara Şubesi kararın duyurulmasından kısa bir süre sonra Ankara Valiliği Dernekler Masası tarfından aranarak, tebligat yapılması için derneğin açık tutulması istendi. Saat 18.30 sularında ise valilik yetkilileri, çevik kuvvet polisleri eşliğinde derneğin genel merkezi ile Ankara şubesinin olduğu binaya geldi. Tutanak tutulmasının ardından mühür vuruldu. ÇHD’ye mühür vurulacağının duyurulması üzerine hukukçu vekiller ile çok sayıda hukuk örgütünün temsilcisi binanın önüne geldi ve ÇHD’lilere destek verdi. Mühürleme işlemi, karara tepki gösterenlerin eylemine dönüştü.

chd_muhur_2-300x226

Hukuk bürosuna da baskın

Polis daha sonra Halkın Hukuk Bürosu’na baskın düzenledi. Polis, büro ile aynı dairenin bir bölümünde olan Adalet Okulu Derneği hakkındaki kapatma kararını gerekçe göstererek daireyi mühürlemek isterken; Halkın Hukuk Bürosu avukatları büronun tamamen mühürlenmesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi. 10 Ekim Ankara Katliamı davasından çıkan avukatlar ile CHP ve HDP’nin hukukçu vekilleri Necati Yılmaz, Ali Haydar Hakverdi, Aysel Tuğluk ve Besime Konca, Halkın Hukuk Bürosu’na gelerek avukatlara destek verdi. Avukatlar savcıyla görüştü. Savcının yapılan işlemin hukuksuz olduğunu söylemesine rağmen polisler “Biz emri valilikten alırız” yanıtı verdi.

#Periscope’ta CANLI: direniyoruz! https://t.co/SEt7DXO0Jf

— Halkevlerihukuk (@halkevlerihukuk) November 11, 2016

Avukatlar omuz omuza direndi

Valilik yetkilileri ve polisler hukuksuz uygulamada diretince avukatlar büro içinde direnişe geçti. Avukatlar kapıda barikat oldu, kapıyı kıramayan polis geri çekildi. Avukatların kapıdaki direnişi uzun süre devam ederken, bina önünde sloganlarıyla direnişe destek verenlere polis gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Büroya ikinci kez baskın yapmaya hazırlanan polisin, avukatları bürodan çıkarmaya çalıştı. Polis, direniş boyunca canlı yayın yapan Halkevleri Hukuk Dairesi’nden Av. Sercan Aran’ın kafasına silah dayayarak telefonunu aldı. Telefonunu sıfırladıktan sonra Aran’ı serbest bıraktı. Saldırıda sadece 6 avukata gözaltı yapıldığı belirtiliyor.

hhb_muhur_7-1024x768

‘Direniyoruz, direneceğiz’

Büronun kapısındaki gerilim ise saatlerdir devam ediyor. Sendika.Org haber sitesinin geçtiği habere göre; halen büronun içinde olan Halkevleri Hukuk Dairesi avukatlarından Sercan Aran yaşanan durumu şöyle aktardı: “Valilik yetkilileri ve polisler baştan sona hukuksuz bir işlem için kapıdalar. Halkın Hukuk Bürosu’ndaki tüm odalar avukatlık bürosu. Zaten faal olmayan bir dernek hakkında “faaliyet durdurma” kararı verilmiş, bunu gerekçe göstererek büroyu mühürlemek istediler. Buna direndik ve geri adım attırdık.

Bunun üzerine Dernekler Masası’ndan gelen yetkililer “Bize oda gösterin, mühürleyelim” dediler. Biz de “Kendiniz seçin, mühürleyin” dedik ama kabul etmediler. Çünkü o zaman bir avukat odasını mühürleyeceklerini ve suç işleyeceklerini biliyorlar. Hatta açık açık “Suç işlemek istemiyoruz” bile dediler.

Normal şartlarda “Böyle bir dernek yoktur, dernek adresi yanlıştır” yazılı tutanak tutup ve para cezası kesip gitmeleri gerekiyor.

Biz haklarımızı ve mesleğimizi savunmaya, faşizma karşı birlikte direnmeye devam edeceğiz.”

Aşağıda bekleyen avukatlara ve halka polis saldırdı. özel harekatçı polisler avukatlık bürosuna girmeye hazırlanıyor.

— ÇHD Ankara Şubesi (@chdankara) November 11, 2016

Avukat arkadaşlarımız işkence edilerek gözaltına alınıyor.

— ÇHD Ankara Şubesi (@chdankara) November 11, 2016

Avukat arkadaşlarımız direniyor. OHAL’e Boyun Eğmeyeceğiz. pic.twitter.com/3XbGHyhQSc

— ÇHD Ankara Şubesi (@chdankara) November 11, 2016

ÇHD’den açıklama

ÇHD Genel Merkezi’nden mühürleme kararıyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

“Faşizme boyun eğmeyeceğiz!

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin faaliyetleri OHAL Kanunu md. 11 uyarınca 3 ay süre ile durduruldu. Bekliyorduk, şaşırmadık! Söz konusu faaliyet durdurma ve mühürleme kararının pratik sonuçlarını halkımızla ve halk düşmanları ile paylaşmayı bir borç biliriz.

Herkesin bildiği üzere; ÇHD kimsenin icazeti ile kurulmamıştır. Bu hali ile ÇHD’nin faaliyetlerini ne zaman durduracağına kendisinden başka hiçbir güç karar veremez. Bugünün faşizm koşullarında derneğimizin faaliyetlerini durdurmaya kimsenin gücü yetmez, yetemez. Dün nasıl faşizmin karanlığı karşısında direniyorsak, bugün de, yarın da aynı pratiğin temsilcisi olacağımızdan kimse şüphe duymasın.

Bizim için; OHAL’in ilan edildiği ilk günden bu yana yapılmış tüm yasalar, ilan edilen KHK’lar, yargı kararları, yok hükmündedir. Türkiye’de zaten bir ayağı çukurda olan hukuk sistemi OHAL ile birlikte tümüyle çökmüştür. Bizler zalimin yasa ve yasaklarını tanımıyoruz, herkesi bu tutumda birleşmeye çağırıyoruz.

ÇHD, bu coğrafyanın ezilen, sömürülen, iktidar eliyle öteki ilan edilenlerinin derneğidir. Ancak yalnızca bu da değildir. Aynı zamanda bu coğrafyada zulme ve sömürüye karşı direnen kim var ise, onun da derneğidir. Bir fiske ile sökülüp atılacak mühürlerle bu gerçeği değiştirmeye kimsenin gücü yetmez.

Egemene sesleniyoruz: Biz savaş davetinizi çoktan kabul etmiştik. Dün dernek binalarımızı talan ettiğinde nasıl direndiysek, bugün de öyle direniriz ama asla boyun eğmeyiz! Bugüne kadar ÇHD’yi hiçbir kuvvet, baskı, saldırı sindiremedi. Bundan sonra, bunu başarabileceğini ummak safdillikten başka bir şey değildir. Bu coğrafyanın ezilen-sömürülenlerini, baskı ve zulme direnenlerini karşınızda hiç yalnız bırakmadık, bundan sonra bırakacağımızı umuyorsanız yanılıyorsunuz!

Yıllar önce kapımıza polisle dayandığınızda ilan etmiştik; tüm dosta düşmana yine ilan ediyoruz; derneğimiz açıktır, açık kalacak! Aksini iddia edecek olan varsa buyursun gelsin! Bugüne kadar susmadık, yine susmayız!

Faşizm karanlığına karşı direnenlere sözümüz; ÇHD’nin kapısı açıktır! ÇHD, tüm gücüyle faşizm karşısında direnmeye, direnenleri savunmaya, mücadeleye devam etmektedir. Ötesinde; direniş çizgimizden bir adım geri düşeceğimizi uman var ise; şimdiden geçmiş olsun dileriz!

ÇHD susmadı, susmayacak!”

ÖHD: Kapılarımız ÇHD’li meslektaşlarımıza açıktır

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) de binalarını ÇHD’li meslektaşlarına açma kararı aldı ve bir dayanışma açıklaması yayımladı. ÖHD’nin açıklaması şöyle:

Basına ve Kamuoyuna… pic.twitter.com/1HOYf8DD3e

— ÖHD GENEL MERKEZİ (@ohdgenelmerkez) November 11, 2016