SON DAKİKA

Yüksekdağ’ın tutkluluğuna itiraza ret!

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğuna itiraz etti. Yapılan itirazı reddedilmesi üzerine avukatlar, tutuklu eşbaşkanlar ve milletvekilleri için yarın Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak Kürt Siyaseti’ne yapılan gece …

Bu haber 16 Kasım 2016 - 13:50 'de eklendi ve 191 views kez görüntülendi.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğuna itiraz etti. Yapılan itirazı reddedilmesi üzerine avukatlar, tutuklu eşbaşkanlar ve milletvekilleri için yarın Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak

Kürt Siyaseti’ne yapılan gece yarısı darbesi ile 4 Kasım’da Ankara’da bulunan evine yapılan baskın ile gözaltına alınan, ardından tutuklanan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk haline itiraz edildi. Yüksekdağ’ın serbest bırakılması ve soruşturma dosyası için alınan kısıtlama kararının kaldırılması için avukatlar, bir üst mahkeme olan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etmişti. Kararı değerlendiren hakimlik, tutuklama kararının “hukuka uygun” olduğunu savunarak, itirazı reddetti.

AYM’ye bireysel başvuru

Tutuklu milletvekillerinin avukatı Reyhan Yalçındağ tutuklu eşbaşkanlar ve milletvekilleri için yarın ihtiyati tedbir talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacaklarını vurguladı. Yalçındağ, “Bu sürecin siyasi bir kumpas olduğu ortada. Eğer AYM, Ergenekon davasında tutuklu olan Mustafa Balbay için verdiği kararın arkasında durursa, tutuklama kararları için ihlal kararı vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Daha önce emsal teşkil eden karar verilmişti

Ergenekon davası kapsamında yargılanan ve 34 yıl hapis cezasına mahkum olan CHP İzmir Milletvekili Balbay, “uzun tutukluluk ve adil yargılanma” hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye başvurmuştu. AYM, 2013’te verdiği kararında uzun tutukluluk süresi nedeniyle milletvekili olan Balbay’ın “Yasama faaliyetlerine katılmadığı gerekçesiyle milletin temsil yetkisinin ölçüsüzce ihlal edildiğine” hükmetmişti. Hak ihlalinin tespitinin ardından Balbay, tutuklu olduğu cezaevinden tahliye edilmişti.