Connect with us

Güncel

AKPM üyesi onlarca vekilden HDP’li vekiller için deklarasyon…

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) bünyesindeki onlarca sol parti milletvekili, tutuklanan HDP’lilerin derhal serbest bırakılması için Avrupa Konseyi üye ülkelere harekete geçme çağrısında bulunarak deklarasyon …

Published

on

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) bünyesindeki onlarca sol parti milletvekili, tutuklanan HDP’lilerin derhal serbest bırakılması için Avrupa Konseyi üye ülkelere harekete geçme çağrısında bulunarak deklarasyon imzaladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına tepki gösteren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) bünyesindeki onlarca sol parti milletvekili tutuklu HDP’lilerin derhal serbest bırakılmasını istedi. AKPM üyeleri, Avrupa Konseyi (AK) ve üye ülkelerin hükümetlerine de Türk hükümetine baskı yapılması çağrısı yaptı. AK üyesi birçok ülkeden sosyalist, ekolojist, komünist ve liberal partilere mensup milletvekillerinin imzaladığı deklarasyonda, Türkiye’de parlamentonun üçüncü büyük partisi olan HDP’nin eşbaşkanları dahil çok sayıda yöneticisinin tutuklanmasının derin üzüntü yarattığı vurgulandı.

Erdoğan’ı desteklemeyen herkes aynı…

Deklarasyonda, yaşanan tutuklamaların Türk otoritelerinin demokrasiyi alenen ihlal etmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında Türkiye’nin sorumluluklarına uymama olduğuna dikkat çekildi.Kürt Siyaseti’ne darbe olarak ifade edilen 3-4 Kasım gecesi tutuklanan HDP milletvekillerinin derhal serbest bırakılmasının istendiği deklarasyonda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı desteklemeyen herkesin tutuklanma veya mahkum edilme tehlikesi altında yaşadığı cadı avına son verilmesi için AK ve üye devletlerin hükümetlerinin harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Deklarasyona imza atan milletvekilleri ile üye oldukları partiler şunlar:

Tiny KOX SP.NL/UEL Hollanda, Nikolaj VILLUMSEN Red–Green Alliance/UEL Danimarka, Anneta KAVVADIA SYRIZA/UEL Yunanistan, Andrej HUNKO Die Linke/UEL Almanya, Hişyar ÖZSOY HDP/UEL Türkiye, Filiz KERESTECİOĞLU HDP/UEL Türkiye, Ertugrul KÜRKÇÜ HDP/UEL Türkiye, Feleknas UCA HDP/UEL Türkiye, Nina KASIMATI SYRIZA/UEL Yunanistan, George KYRITSIS SYRIZA/UEL Yunanistan, Georgios PSYCHOGIOS SYRIZA/UEL Yunanistan, SeánCROWE Sinn Féin/UEL İrlanda, George LOUKAIDES AKEL/UEL Kıbrıs, Ögmundur JONASSON Left-Green Movement İzlanda, Lotta JOHNSSON FORNARVE Left party/UEL İsveç, Kerstin LUNDGREN ALDE group İsveç, Florian KRONBICHLER Sosyalist Grup İtalya, Geraint DAVIES Sosyalist Grup Birleşik Krallık, Dirk VAN DER MAELEN Sosyalist Grup Belçika, Liliane MAURY PASQUIER Sosyalist Grup İsviçre, Geneviève GOSSELIN-FLEURY Sosyalist Grup Fransa, Mogens JENSEN Sosyalist Grup Danimarka, Josette DURRIEU Sosyalist Grup Fransa, René ROUQUET Sosyalist Grup Fransa, Philippe BIES Sosyalist Grup Fransa, Michael Aastrup JENSEN ALDE group Danimarka, Petra DE SUTTER Sosyalist Grup Belçika, Brigitte ALLAIN Sosyalist Grup Fransa, Kristyna ZELIENKOVA ALDE group Çek Cumhuriyeti, Eric SMALING Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Sadet KARABULUT Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Paul ULENBELT Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Harry VAN BOMMEL Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Renske LEIJTEN Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Sharon GESTHUIZEN Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Michiel VAN NISPEN Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Ronald VAN RAAK Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Meta MEIJER Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Arda GERKENS Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Hans Martin DON Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Bob RUERS Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Bastiaan VAN APELDOORN Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Henk OVERBEEK Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda, Frank KÖHLER Hollanda Sosyalist Partisi Hollanda

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Cumartesi Anneleri’ne 4 ülkeden destek

Published

on

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 738’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Cumartesi Anneleri, polis engeli üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta eylemlerini gerçekleştirdi. 

Bu haftaki eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekilleri Oya Ersoy, Hüda Kaya ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu destek verdi. Eyleme Lübnan, İran, Rusya ve Kıbrıs’tan gelen kayıp yakınları da dayanışmada bulundu. 

‘TÜRKİYE, BM SÖZLEŞMESİNİ İMZALAMALI’

Bu haftaki eylemde Amed’den Lice’ye giderken 1994 yılında Türk askerleir tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir kez daha haber alınmayan 29 yaşındaki beş çocuk babası Ahmet Tekin’in akıbeti soruldu. 
Basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe yaptı. Tepe, “Türkiye, imzalamaktan kaçındığı, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmesi’ni imzalasın, onaylasın ve uygulasın” dedi. 
Tepe, yarım asırdır kayıp olan Ahmet Tekin’in kaybedilme hikayesini ve ailesinin verdiği hukuki mücadeleyi anlattı.

‘BİZE HESAP VERECEKLER’

Tepe’nin ardından 1995’te gözaltına alındıktan sonra kendisinde bir daha haber alınmayan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun söz aldı. Yine Mayıs ayında ve kayıplar haftasında olduklarını dile getiren Tosun, “Bize bir gün hesap verecekler. Bize hesap verene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

‘SESİNİZİN YANINDA OLACAĞIZ’

Ardından İran’dan gelen kayıp yakını Shadi Sadr konuştu. Sadr, “On yıllardır burada kayıplarınızın başına neler geldiğini öğrenmek için bekliyorsunuz, tıpkı İran’da olduğu gibi. On yıllardır kayıplarınızın fotoğraflarını tutarak adalet istediniz, tıpkı İran’daki gibi. Hakikat ve adalet evrensel bir mücadeledir. Sizin sesinizin yanında olacağız” diye konuştu. 

‘BU DAVALARIN HEPSİ MÜCADELEYLE ÇÖZÜLDÜ’

Lübnan’da kayıp yakınlarıyla birlikte mücadele eden aktivist Nona Nasseraldin de şunları dile getirdi: “Ben sizi çok yakından tanıyorum. Nereden tanıdığımı soracaksınız, biliyorum. Ben Lübnan’da kaybedilenlerin ailelerini, kardeşlerini, yakınlarını, annelerini ve babalarını tanıyorum. Sizi oradan biliyorum. Yakınlarınızın akıbetini öğrenmek sizin en doğal hakkınız. Açıklamanızda yer alıyordu ‘hak’ talebi. Hak talep etmeniz en gerçekçi hakkınız. Dünyanın başka yerlerinde de sizinle aynı acıyı paylaşanlar var. Bu davalar hiçbir yerde kendi başına çözülmedi, hepsi mücadeleyle çözüldü.” 

 

Continue Reading

Güncel

Suriyeli göçmenler, bayram için ülkelerine gitmeye başladı

Published

on

Kilis Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de barınan ve Ramazan Bayramı nedeni ile ülkelerine gitmek isteyen Suriyeli göçmenler, bugünden itibaren gerekli izin belgeleri ile sınır kapılarından geçebileceği duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyenlerinin Suriye’ye geçişleri sağlanacaktır. Geçici koruma statüleri sonlandırılmaksızın Türkiye’den Suriye’ye çıkış yapmak isteyen Suriyelilerin www.suriyedebayramlasma.com web adresinden randevu alarak geçişleri sağlanacaktır. Türkiye’den Suriye’ye çıkışlar bugün başladı ve dönüşler ise Kurban Bayramı’nı içine alacak şekilde 30.11.2019 kadar devam edecek. Bayram izni kapsamında hangi kara hudut kapısından çıkış yapıldı ise dönüş de aynı kapıdan yapılacaktır. Her bir aile üyesi için başvuru formları dolduracak ve bu formlar bayramlaşma izni kapsamında Suriye’ye çıkış isteyen her bir aile üyesi için ayrı ayrı almak üzere çıktısı ile birlikte geçici koruma kimlik belgeleri ve yol izin belgeleri ile birlikte formda yer alan tarihte Öncüpınar Kapısı’na geçebileceklerdir. Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin Türkiye’den Suriye’deki güvenli alanlara (Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab) çıkışları ve dönüşleri başvuru belgesi, yol izin belgesi, geçici koruma kimlik kartı ile sağlanacaktır. 15 yaş altı çocuklar için aşı kartlarının yanında getirilmesi gerekmektedir.”

Continue Reading

Güncel

HDP: Kaypakkaya’dan 4’lere mücadele yolunda düşenleri unutmadık

Published

on

Yazılı bir açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kutulu, “Yarattıkları yaşam felsefesi, mücadele azmi ve eşitlik, özgürlük yolundaki yürüyüşleri ile halkların tarihinde unutulmaz bir yer kazanan pek çok devrimciyi Mayıs ayında kaybettik” dedi.

“18 Mayıs’ta ser verip sır vermeyen, devrimciliğe son anına kadar bağlı kalan İbrahim Kaypakkaya’nın işkence ile katledilmesinin üzerinden 46 yıl geçti” diyen HDP, şunları ekledi. “Kaypakkaya, mücadele eden herkese paha biçilmez bir mücadele inancı ve mirası bıraktı. Çok genç yaşta hayatını feda etti ve hiçbir zaman unutulmadı.”

HDP, “Dörtler’i de unutmuyoruz” diyerek şöyle devam etti: “12 Eylül 1980 darbesinden sonra, Diyarbakır cezaevindeki işkence sistemine ve tutsaklara yönelik faşist saldırılara boyun eğmeyerek kendilerini ateşe veren ve devrim tarihine ‘Dörtler’ olarak geçen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner de unutulmayacaklara adlarını yazdırdılar. Türk-Kürt halklarının eşitliği, özgürlüğü ve ortak yaşamı için yola çıkan Hakki Karer de aynı karanlık dönemde katledildi.”

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “O günlerden bugünlere mücadele eden herkes ödediği bedel ile Türkiye’de demokrasi ve özgürlük mücadelesini yürütenlere büyük bir miras ve sorumluluk bıraktı. Mayıs ayı içinde bu uğurda düşenleri saygı ve minnetle anıyor, hayallerini yaşatma sözümüzü yeniliyoruz.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI