SON DAKİKA

Seyit Rıza’nın idam edilişinin 79. Yılında Ankara’da Panel yapıldı

Bu haber 20 Kasım 2016 - 0:52 'de eklendi ve 498 views kez görüntülendi.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının Elazığ Buğday Meydanında idam edilmelerinin 79. Yıl dönümünde Ankara’da ‘ Tedip-Tenkil-Teçhir üçgeninde Dersim ‘ konulu panel yapıldı.

s

Seyit Rıza ve arkadaşlarının Elazığ Buğday Meydanında idam edilmelerinin 79. Yıl dönümünde Ankara’da ‘ Tedip-Tenkil-Teçhir üçgeninde Dersim ‘ paneli yapıldı. Ankara Dersimliler Derneği ve Ankara Demokratik Alevi Derneğinin ortaklaşa düzenlediği panele kendisi de Dersimli olan Akdeniz Belediye Eşbaşkanı  Yüksel Mutlu , dernek yöneticileri ve çok sayıda Dersimli katıldı.  Moderatörlüğünü Ankara Dersimliler Derneği Eşbaşkanı Aysel Ekmekçi’nin yaptığı panelde Namık Kemal Dinç, Kemal Bülbül, Kamil Ateşoğulları ve Seydi Özcan konuşmacı olarak yeraldı.

Pir  Enver Cemal Şahin’in çerağ uyandırması sonrasında, idam edilen Dersim’in Seyitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Panelin ilk konuşmacısı Kürt tarihi üzerine araştırmalar yapan gazeteci Namık Kemal Dinç, imparatorluktan cumhuriyete devletin Dersim algısı ve politikası hakkında bilgi verdi ve değerlendirmelerde bulundu. Pir Sultan Abdal Derneği eski genel başkanı yazar Kemal Bülbül Dersim jenosidi, etnisite, dil, kültür, inanç başlığı altında kırım öncesi ve sonrası Dersimde yaşam hakkında bilgi aktardı. Eski SHP milletvekili hukukçu Kamil Ateşoğulları Dersim 37 yargılamasının iç yüzünü ve idamın nasıl gerçekleştiğini, üstü kapatılmaya çalışılan gerçekleri dinleyicilerle paylaştı. Son konuşmacı Dersim 37 nin tanıklarından araştırmacı yazar Seydi Özcan idamlar ve sonrasını tanıkların anılarından alıntılarak yaparak aktardı.

Panelde Dersim katliamının planlı programlı gerçekleştirildiği iddia edildiği gibi isyan olmadığı ve Mustafa Kemal’in bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği vurgulandı. Seyit Rıza ve arkadaşlarının hukuk dışı yargılama ile idam edildiği belirtilirken bugün yaşanılanların da tıpkı o günlerde yaşanılanlardan farklı olmadığına dikkat çekildi.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı panel çerağın sırlanması ve niyaz dağıtılması ile  sona erdi.

ANKARA