Connect with us

.

Dünya

Haşdi Şabi TEL AFER’E girdi

AKP iktidarının Tel Afer için çizdiği kırmızı çizgiye ve Türkiye’nin birçok kentinden gözdağı için sınıra zırhlı birlik sevkine aldırmayan İran destekli Haşi Şabi milisleri, Tel …

AleviNet

Published

on

AKP iktidarının Tel Afer için çizdiği kırmızı çizgiye ve Türkiye’nin birçok kentinden gözdağı için sınıra zırhlı birlik sevkine aldırmayan İran destekli Haşi Şabi milisleri, Tel Afer’e girdi. Haşdi Şabi, Türkiye’yi içişlerine müdahale ettirmeyeceklerini kaydetti

Musul ve Tel Afer konusunda “kesinlikle sıcak bakmayız. Hem masada olacağı hem de arazide olacağız. Kararlılığımız var ve muktediriz” gibi ifadeler kullanan Ankara’nın çıkışlarına tepki gösteren Haşdi Şabi’nin Tel Afer’e girdiği bildirilddi. Haşdi Şabi “Türkiye bizi bağlamaz. İçişlerimize kimse müdahale edemez” uyarısı yaptı.

Irak ve birçok ülkeden toplanan Şiilerden oluşan ve İran’ın öncülük ettiği Haşdi Şabi, Musul ve ilçesi Tel Afer’de ilerliyor. Basına yansıyan haberlere göre Haşdi Şabi, Tel Afer ilçesine güney yönünden girdi. Bu hamle öncesi Haşdi Şabi yaptığı basın açıklamasında hamlenin 3. safhasının tamamlandığı kaydedildi. Açıklamada, “Bu operasyon çerçevesinde Musul’un batı cephesindeki 310 km’lik alan kontrol altına alındı” denildi. Haşdi Şabi güçlerinin operasyonun üçüncü aşamasında Tel Afer Havalimanı ve 16 köyü kurtardığı belirtilen açıklamada, “Biz hava limanını Telafer merkezine saldırmak için bir merkez olarak kullanacağız. Böylece DAİŞ’in Telafer ve Musul arasındaki destek hattını keseceğiz” denildi. Haşdi Şabi içindeki Asaib Ehlil Hak Hareketi’nin askeri sözcüsü Cevad el Tıybavi, Türkiye’nin “Haşdi Şabi Telafer’e girmemeli” şeklindeki uyarısının “kendilerini bağlamayacağını” vurguladı ve Türkiye’nin içişlerine müdahale etmemesi gerektiğini kaydetti. Her türlü dış müdahaleyi reddettiklerini belirten Cevad el Tıybavi, “Türkiye’nin (Irak Başbakanı Haydar) el İbadi’ ye Haşdı Şabi’nin Telafer’e girmemesi uyarısına Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi terörü destekleyen ülkeler destek vermiştir” ifadelerine yer verdi. Bölge halkının Tel Afer’in kurtarılmasını beklediğini, kendilerinin de kente girmek için komut beklediğini ifade eden sözcü, “Irak topraklarının kurtarılması için dış müdahaleler kabul edilemez” diye konuştu. Tel Afer’in Irak kenti olduğunu belirten el Tıybavi, “Bu kenti ancak kendi evlatları kurtarmalı. Türkiye ve hiçbir dış etkenin içişlerimize müdahale etmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Kırmızı çizgi ve yığınak

Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşmasında “Telafer meselesi, bizim için hassas bir konu. Telafer’de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar’da kesinlikle sıcak bakmayız” demiş; Meclis Genel Kurulu’nda yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada da, “Musul’un hemen kuzeyinde Telafer var. Musul’a yapılacak bir operasyonun Telafer’i de hedeflediğini burada özellikle hatırlatmak istiyorum. Türkiye olarak masanın dışında kalamayız. Masada olmaya mecburuz” ifadesi kullanmıştı. Erdoğan, 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde de “Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, onun için hem masada olacağı hem de arazide olacağız’ diyorsak bunun bir sebebi var” demişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, da “Telafer ve diğer bölgelerde saldırı olursa, bize yönelik bir tehdit oluşursa tedbir alırız… Ayrıca buradaki Türkmen kardeşlerimizin hak ve hukukunu da koruma konusunda kararlılığımız da var Allah’a şükür muktediriz de” ifadesini kullanmıştı. Ahmet Davutoğlu da “‘Telafer’e dokunan, Türkiye’ye dokunur” demişti.

Sivilleri incitmeden dağıtamıyorlar

Çatışmalar ve yardımların yetersizliği, yardım dağıtımındaki organizasyonsuluk sivilleri zor durumda bırakıyor. Binlerce Iraklı, gıda ve tıbbi malzemelerin dağıtıldığı alanlara akın etti. Askeri yetkililer, kalabalığı kontrol altında tutmakta zorlanırken; yardıma muhtaç insanlardan çoğu eli boş ayrılmak zorunda kaldı. Yardım görevlileri, izdihamdan kurtulmak için malzemeleri hareket halindeki araçtan etrafa dağıttı. Bu arada Irak Kızılayı yetkililerinden İyad Rafid, “Son 24 saatte Musul’un doğu bölgelerinden çoğunluğu kadın ve çocuk 3 bin 200 sivil evlerini tek ederek Hazır, El-Ceda ve Hasan Şam kamplarına sığındı” açıklaması yaptı.

MUSUL

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Macron, Merkel, Johnson ve Erdoğan’la buluşacak

AleviNet

Published

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gelecek haftalarda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmek için Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile anlaştıklarını söyledi.

Brüksel’deki AB zirvesinin ardından konuşan Macron, üç ülkenin bu süre zarfında Erdoğan’nı yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de koordineli bir iletişim kuracağını belirtti.

Erdoğan ile görüşmenin önümüzdeki haftalarda gerçekleşeceğini belirten Macron, Türkiye’nin bir NATO üye olduğunu hatırlattı. Fransa lideri dört ülkenin bir araya gelmesinin ‘NATO’nun ne olabileceği ya da ne olması gerektiği‘ konusundaki uyuma katkı sağlayacağını söyledi.

Olası dörtlü zirvenin bir numaralı gündem maddesinin Suriye’de yaşanan gelişmeler olması bekleniyor.

Erdoğan, dün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki bir heyeti Ankara’da kabul etmiş, görüşmelerden askeri operasyona 120 saat süreyle ara verilmesi kararı çıkmıştı. İki ülkenin yayınladığı 13 maddelik ortak bildiride de NATO ortaklığına vurgu yapan ifadeler yer almıştı.

Erdoğan’ın ABD heyetiyle yaptığı görüşmelerin ardından 22 Ekim’de Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir görüşme yapması bekleniyor.

dpa, DW / BK, HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Özerk Yönetim: Türk devleti ateşkes anlaşmasını ihlal ediyor

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD ve Türkiye’nin vardığı ateşkes anlaşmasının QSD’nin tarihi direnişinin bir sonucu olduğunu belirterek, halkların QSD’ye olan desteğini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD ve Türkiye arasında varılan ateşkes anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle: “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak ABD ile Türk devlet yetkilileri arasında varılan ateşkes anlaşmasına göre hareket edeceğimizi belirtiyoruz.

QSD savaşçılarının tarihi ve görkemli direnişi olmasaydı, böyle bir karar da alınmayacaktı. Ayrıca dünya devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarına karşı Türk devletine uyguladığı baskı da bu kararın alınmasında etkili oldu. Dünya, Türk devletinin saldırılarına karşı aynı tavrı takındı ve tüm dünya yerine DAİŞ terörüne karşı savaşan ve bu direnişte 11 bin şehit veren QSD’nin yanında durdu.

Ancak Türk devleti, ateşkes anlaşmasını ihlal etmektedir. Saldırılar, Serêkaniyê başta olmak üzere halen bazı bölgelerde devam etmekte ve bu saldırılarda siviller şehit düşüyor ve yaralanıyor.

Varılan ateşkes anlaşmasının Girê Spî ve Serêkaniyê arasındaki bölgeleri kapsadığını bir kez daha Suriye halklarına duyuruyoruz.

Bu anlaşmaya göre, işgal saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalan tüm halkların evlerine dönüşü garanti altına alınmıştır. Bu da Türk devletinin etnik temizlik ve bölgenin demografik yapısını değiştirme planlarının önüne geçecektir. Ayrıca bu karar, Türk devletinin Suriye’nin diğer toprak parçalarını işgal etmesini engelleyecektir.

Ateşkes anlaşmasının kimi maddelerinin, bu anlaşmadan sorumlu olan ABD ile tartışılması gerekmektedir.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak, Türk devletinin tüm işgal planlarına karşı, şehitlerimizin kutsal kanlarıyla sulanmış toprakların işgalcilerin eline geçmemesi için mücadele eden QSD’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bu zor günlerde yanımızda olan ve Suriye topraklarına yönelik saldırıları kınayan tüm ülkelere teşekkür ediyoruz.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkımız hazırlıklı olmalı ve ateşkes kararının tamamen uygulamaya girmesi için QSD’ye destek olmalıdır.

Kuzey ve Doğu Suriye halkları başta olmak üzere tüm Suriye halkları olarak, 5 yıl süren mücadelesi sonucu DAİŞ terörünü sona erdiren, zaferden başka bir şey tanımayan ve Suriye topraklarının korunması için ne gerekiyorsa yapan QSD’ye desteklerimizi beyan ediyoruz.”

 

Continue Reading

Dünya

Kati Piri: Türkiye savaş suçlarından sorumlu tutulmalı

AleviNet

Published

on

Kati Piri, Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda, “Türkiye Kürt sivillere karşı işlenen savaş suçlarından sorumlu tutulmalı. Beyaz fosfor kullanımı sadece korkunç değil, aynı zamanda uluslararası hukukça sıkı bir şekilde yasaklanmıştır” dedi.

Turkey must be held responsible for war crimes committed against Kurdish civilians. The use of white phosphorus is not only cruel but also strictly prohibited by international law. https://t.co/6eVf4Ne5nm

— Kati Piri (@KatiPiri) October 18, 2019

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI