Connect with us

.

Kültür-Sanat

İnternette en çok aranan 10 kitap

Yandex, Türkiye’de internet kullanıcılarının en çok aradıkları kitapları araştırdı. 1-15 Kasım 2016 tarihinde en çok aranan kitapları araştıran Yandex’in 10 kitaplık listesinin ilk sırasında, Sabahattin …

AleviNet

Published

on

Yandex, Türkiye’de internet kullanıcılarının en çok aradıkları kitapları araştırdı. 1-15 Kasım 2016 tarihinde en çok aranan kitapları araştıran Yandex’in 10 kitaplık listesinin ilk sırasında, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabı yer aldı. Araştırmaya göre en çok aranan ikinci kitap ise Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı oldu. Yandex’in araştırmasının sonuçlarına göre internet kullanıcıları tarafından en çok aranan ilk 10 kitap şunlar: 1. Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna, 2. Oğuz Atay – Tutunamayanlar, 3. J.K Rowling – Harry Potter ve Lanetli Çocuk, 4. Yılmaz Özdil – Adam, 5. Mete Yarar / Ceyhun Bozkurt – Darbenin Kayıp Saatleri, 6. Emrah Serbes – Müptezeller, 7. Kahraman Tazeoğlu / M.H. Kan – Mor, 8. Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens – İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, 9. Ayşe Kulin – Kanadı Kırık Kuşlar, 10. Sarah Jio – Kelebek Adası. ANKARA

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI