SON DAKİKA

Minbic’ten sert uyarı: Cehennemi yaşatacağız!

Bab’a ilerlemek isterken sert kayalara çarpmaya başlayan Türkiye, bir yandan Rusya ile telefon diplomasisini hızlandırırken diğer yandan bölgeye hava savunma sistemi sevketmeye başladı. Minbic’e yönelik …

Bu haber 28 Kasım 2016 - 9:04 'de eklendi ve 180 views kez görüntülendi.

Bab’a ilerlemek isterken sert kayalara çarpmaya başlayan Türkiye, bir yandan Rusya ile telefon diplomasisini hızlandırırken diğer yandan bölgeye hava savunma sistemi sevketmeye başladı. Minbic’e yönelik saldırılara ilişkin konuşan Minbic Askeri Meclis komutanlarından Mistefa Minbic, ‘Minbic’i işgal girişiminde bulunanlara cehennemi yaşatacağız’ dedi

Türkiye ve ona bağlı grupların Minbic’e yönelik saldırılarına ilişkin konuşan Minbic Askeri Meclis komutanlarından Mistefa Minbic, “Minbic’i işgal girişiminde bulunan güce cehennemi yaşatacaklarını” söyledi. Türkiye’nin havadan ve karadan yaptığı saldırıların arttığını söyleyen Mistefa Minbic, yapılan saldırılarda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Kirli planlar

Türkiye’nin Efrîn ve Kobanê’nin birleşmesini engellemek için saldırdığını söyleyen Mistefa Minbic, bölge halklarının kurmak istediği demokratik sistemin hedef alındığına işaret etti. Türkiye’nin saldırılarının “tarihi arka planının” olduğuna vurguda bulunan Mistefa Minbic, “Türk devleti bu nedenle bu bölgeye yönelik çok kirli planlar yürütüyor. Elimize ulaşan kimi bilgilere göre Türk devleti, Cerablûs’ta ‘Minbic Askeri Meclisi’ adı altında yeni bir çete grubu oluşturmaya çalışıyor. Cerablûs ve El Rai kasabalarındaki işgali, Bab ve Minbic’e de yaymayı amaçlıyor” dedi.

‘Direnişi büyüteceğiz’

4mistefa-minbic“Türk devletinin gündeminde DAİŞ çeteleri ile mücadele etmek gibi bir program ve böyle bir derdi de yok” diyen Mistefa Minbic, şunları söyledi: “SUK çeteleri ve DAİŞ çeteleri, Minbic’e ve Minbic Askeri Meclis savaşçılarına karşı koordineli saldırılar gerçekleştiriyor. Herkes bilsin ki Minbic Askeri Meclis savaşçıları AKP, DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı vb. çete gruplarının Minbic’e yönelik yaptığı saldırılar karşısında geri atmayacak ve direniş büyütülecektir. Kanımızın son damlasına kadar saldırılara karşı savaşacağız. Bütün Türk tankları ölülerimizin üzerinden de geçse bir an olsun ki topraklarımızı savunmaktan, direnişten vazgeçmeyeceğiz. Aksine direnişimiz büyüyecek ve Minbic’te Türk devleti ve SUK çetelerine cehennemi yaşatacağız!”

Arap devletlerine uyarı

Arap devletlerine de “Türkiye’nin Osmanlıcılık hayalleri peşinde olduğu” uyarısı yapan Mistefa Minbic, “Tüm Arap dünyası bilsin ki Türk devleti Suriye topraklarındaki işgallerle yeniden Osmanlıcılık anlayışını Arap dünyasına hakim kılmak istiyor. Bütün Arap dünyasını kendi hegemonyası altına almak istiyor” diye konuştu. Mistefa Minbic, DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonun da verdiği sözleri yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

Minbic’e saldırılar sürüyor

Öte yandan Minbic’in batısındaki köylere saldırılarını sürdüren Türkiye ve ona bağlı gruplar ile Minbic Askeri Meclisi savaşçıları arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, önceki gece Sabwêran ve Girhiyok köylerine gerçekleştirilen saldırıları püskürttü. Ağır silahlarla yapılan saldırı pürkürtülürken; çok sayıda çetecinin öldürüldüğü ve çetelere ait yüklü miktarda cephaneye de el konulduğu belirtildi. MINBIC

4bebekMucize kurtuluş…

Türkiye’nin Minbic’e bağlı Erîma Kasabası’na yaptığı top atışlarından kaçmaya çalışan bir aile de, çetelerin önceden yola döşediği mayına denk geldi. Araçlarıyla kaçmaya çalışırken mayın patlaması sonucu anne ile baba yaşamını yitirirken; 2 yaşındaki bebek sağ kurtuldu. Şans eseri kurtulan bebek savaşçılar, tarafından hastaneye kaldırıldı. Xedîr ismi verilen çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Mahir Yılmazkaya/Minbic-Anf