SON DAKİKA

Azmak Gölü’nde yaşam tükeniyor

Azmak Gölü’nde çevre kirliliği ve gölde açığa çıkan azot ve metan gazından dolayı birçok balık türü yok olma tehlikesi altında. Yurttaşlar, geçmişte az bilinen Akyaka’nın …

Bu haber 30 Kasım 2016 - 10:50 'de eklendi ve 159 views kez görüntülendi.

Azmak Gölü’nde çevre kirliliği ve gölde açığa çıkan azot ve metan gazından dolayı birçok balık türü yok olma tehlikesi altında. Yurttaşlar, geçmişte az bilinen Akyaka’nın şimdi artık insan kaynaklı bir kirlilikle karşı karşıya olduğunu belirtiyor

Muğla merkeze bağlı Akyaka Beldesi’nde bulunan, halk arasında Azmak Gölü olarak bilinen Akyaka Kadın Azmağı Gölü’nde açığa çıkan azot ve metan gazından dolayı birçok balık türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çevredeki insanlar tarafından göle atılan cam şişe, bardak, plastik sandalye, ip, hortum, kilim, mutfak eşyası, bisiklet gibi yabancı maddeler, göldeki birçok canlının yaşamını olumsuz etkiliyor. Göl yüzeyinde biriken larvalar, algler ve deniz bitkileri zamanla yapısındaki azot ve metan gazını ortaya çıkararak kokuya neden oluyor. Bölgeye gelen birçok yerli ve yabancı turist ise gölün bakımsızlığından şikâyetçi.

Koku değişti artık

12azmak225 yıldır Akyaka’da yaşayan Akif Yıldırım adlı yurttaş, göldeki kirliliğe tepki gösterdi. Azmak Gölü’ndeki balık ölümlerinin, giderek artan kirlilikten dolayı göl tabanında azot ve fosfor birikimine neden olduğunu aktaran Yıldırım, bu durumun alglerde patlamalara ve metan gazı artışlarına neden olduğunu dile getirdi. Yıldırım, Azmak Gölü’nde ekosistem yapısının bozulma nedeninin ise gölün su kalitesinin kirlilikle bozulması ve gerekli önlemlerin alınmaması olduğunu söyledi.

Yıldırım devamla şunları söyledi: “Türkiye’de Akyaka gibi yerler çok az bulunuyor. Gölün suyu önceki yıllar çok temizdi ve dibi gözükürdü. Şimdi su yüzeyinde biriken larvalar ve deniz bitkilerinden dolayı göl çok kötü kokuyor. Böylesine bir doğal güzelliğin tahrip edilmesi çok üzücü bir durum Akyaka halkı açısından” dedi.

Çevredeki insanların göle gerekli özeni göstermediğinden dolayı gölün yapısının bozulduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: “Geçmiş dönemlerde Azmak Gölü herkes tarafından bilinmeyen bir yerdi. İnsanoğlunun bir yere eli değdiği zaman o bölgeyi tüketmeden bırakmıyor maalesef. Akyaka Muğla’nın bakir kalan tek yeriydi. Tam bir emekliye hitap eden bir Ege kasabasıydı. Yetkililer tarafından göl belirli aralıklara temizleniyor. Fakat eski halini alması pek de uzun sürmüyor.”

Duyarsızlık gölü bitiriyor

Gölün kirlenmesi hakkında konuşan Marmaris Çevre ve Tabiatı Koruma Derneği Temsilcisi Zeliha Güzel, gölün kirlenmesindeki ana unsurun çevresel faktörler ve akarsularla taşınan kirli atıkların olduğunu söyledi. Güzel, yaşanan duyarsızlık nedeniyle her geçen gün biraz daha kirlenen gölün eko-sistemi bozduğuna dikkat çekti. Güzel “Akyaka halkının hem sağlığına hem de sosyal aktivitesine önemli bir katkı sunan Azmak Gölü maalesef kirlilikle karşı karşıyadır. Geçmişimizden temiz aldığımız bu mirası geleceğimize de temiz bir şekilde miras bırakmamız, boynumuzun borcudur” dedi.

MUĞLA