Connect with us

.

Dünya

Çark edip Putin’e izahat verdiler

Halep’te Rusya ve Suriye uçaklarının havadan, İran, Hizbullah ve Baas ordusunun karadan bombardımanı sürerken, sivil ölümleri karşısında sessizliğe gömülen Ankara, Rusya’nın kaş çatması üzerine Esad …

AleviNet

Published

on

Halep’te Rusya ve Suriye uçaklarının havadan, İran, Hizbullah ve Baas ordusunun karadan bombardımanı sürerken, sivil ölümleri karşısında sessizliğe gömülen Ankara, Rusya’nın kaş çatması üzerine Esad rejimiyle ilgili açıklamasından da çark etti

Bab ve Halep eksenli çatışma ve bombardımanlarda yine siviller can verirken, her fırsatta Kürt kazanımlarını hedef alan açıklamalar yapan Ankara, Rusya ve İran’ın bombardımanı karşısında ses çıkarmadığı gibi Esad rejimini hedef alan açıklamalarını da geri aldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, “Orada adaletin tesisi için varız. Suriye topraklarında gözümüz yok. Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik” demişti. Ardından Rusya izahat istedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptı. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov iki liderin telefon görüşmesinde, “Erdoğan’ın Suriye ile ilgili sözleri ele alındı” açıklaması yaptı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Erdoğan’ın sözleri için, “Bu açıklama gerçekten beklenmedikti. Bu çok ciddi bir açıklama” dedi. Bunun üzerine Erdoğan perşembe günü Beştepe’de düzenlenen 30. muhtarlar toplantısında çark etti ve geri adım attı. Erdoğan “Fırat Kalkanı operasyonunun hedefi de herhangi bir ülke veya kişi değil sadece terör örgütleridir. Defalarca dile getirdiğimiz bu hususta kimsenin şüphesi olmasın. Söylediklerimizi de kimse başka yerlere çekmesin” dedi. Erdoğan, klasik “ey” diye başlayan cümlelerini yine kurmadı, yine Halep’te bombardıman sonucu birkaç günde yüzlerce sivilin can vermesine neden olan Rusya ve İran için bir şey söylemedi.

Rusya tartışıyor

Erdoğan’ın sözleri Rus basınında tartışma konusu oldu. Rus haber ajansı Interfax’ın haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevden gitmesi yönünde duyulan ısrarın şimdi askeri güç ile desteklenmesinden ötürü endişe duyuyor. Interfax’a göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, “Bölgede ABD ve müttefiklerinin Suriye politikasıyla ilgili amaçladıklarına dair hiçbir zaman yanılsama görmedik. Bu amaçlar hiçbir zaman gizli olmadı. Washington ve Ankara’da en üst düzeyde olacak şekilde tekrarlandığını biliyoruz, bu başkentler Suriye geleceğinde Esad’ı görmüyor” dedi. Ryabkov, bu amacın gerçekleştirilmesi için yapılabilecek askeri operasyonlardan ötürü kaygı taşıdıklarını sözlerine ekledi. Kommersant’a konuşan Rus Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı Andrei Baklanov, “Halep ve çevresindeki gelişmeler, Türkiye’nin Suriye’deki etkisinin azalmasına yol açıyor. O yüzden de Erdoğan şimdi böyle bir çıkış yaparak Ankara ile Moskova’nın henüz üzerinde uzlaşamadığı bir noktayı vurguluyor” diyor.

 

Lavrov çevirisi karıştırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına katılmak üzere çarşamba akşamı Alanya’ya geldi. Lavrov perşembe günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. İki bakanın düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Lavrov’un önce, 24 Kasım’da Suriye’de Türk askerlerini hedef alan hava saldırısı için “Bizim, Rusya olarak, bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Bu, Suriye’nin silahlı kuvvetleri tarafından yapılan bir saldırıdır” dediği bildirildi. Bu gündemin ilk sıralarına çıktı. Ancak bir süre sonra Rusya Lavrov’un sözlerinin basın toplantısında yanlış tercüme edildiğini açıkladı. Yapılan düzeltmede, “Lavrov, ‘Saldırıyı ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır’ dedi” ifadesi kullanıldı. (El Bab bölgesindeki saldırıda 4 Türk komandosu ömüş, çok sayıda asker yaralanmıştı.) Lavrov, ayrıca “Liderlerimiz son birkaç günde üç kez telefonda görüştüler. Anlaşmalar etrafında devam ediyorlar ilişkilere. Erdoğan’ın beyanları ile ilgili Moskova olarak anlaşmalarımız çerçevesinde ilişkilerimize devam edeceğiz” dedi.

Rusya-ÖSO görüşmesi

“Financial Times’ta Rusya ile ılımlı muhalefet arasında Ankara’da gizli görüşme yapıldığı iddia edildi. Bu haberle ilgili yorumunuz nedir?” sorusu üzerine de Lavrov şunları söyledi: “Biz Suriye’de bulunan herkesle görüşebileceğimizi söyledik. Biz bütün siyasi aktörlerle görüşmeye hazırız. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı nezdinde de bunun çalışması yapılıyor. Biz hiçbir zaman hiç kimseyle görüşemeyiz demedik. Türk mevkidaşımızla da görüşüyoruz sürekli olarak. Çünkü biz bu tarafların neler yapmak istediğini bilmek isteriz. Şimdi detaylara girmek istemiyorum.” Öte yandan RİA Novosti’ye konuşan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu yetkilisi Samir Naşar, “Bu görüşmeler Türkiye’nin çabaları ile çok temkinli bir biçimde üç gün yapıldı. Toplantılara Türkiye’nin etki edebileceği gruplar katıldı” dedi.

Rusya izin vermeseydi

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise TGRT televizyonunda yaptığı konuşmada, “Rusya’yla olumlu gelişmeler yaşanmasaydı, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında bu kadar rahat davranmayabilirdik” dedi.

Kılıçdaroğlu: Yetki gaspı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, “Bu parlamentonun yetki gaspıdır. Meclis’in iradesini başka şeyler için kullanıyor. Meclis tezkereyi terörle mücadele için verdi. Ayrıca Esad, El-Bab’da değil, Şam’da’’ dedi.

ANKARA-MOSKOVA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Merkel: Güç dengeleri değişiyor

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtına ilişkin endişeler sürüyor. Brüksel’de başlayacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde gündeme gelecek konularla ilgili olarak Federal Meclis’te konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’ye askeri harekâta son verme çağrısını yineledi, ancak 3 milyon 600 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin “çok önemli insani” bir katkı yaptığının da altını çizdi.

Türkiye’nin Suriye’deki harekatının kestirilemeyen riskler taşıdığını kaydeden Merkel, “Bu, büyük jeopolitik sonuçları olacak insani bir dram” diye konuştu. Operasyonun zaten yeterince acı çekmiş bir ülkeye sadece yeni insani acılar getirdiğini belirten Merkel, çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğine, aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu çok sayıda insanın evini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Türkiye hedeflerine sadece diplomasiyle ulaşabilir

Merkel Türkiye’nin Suriye-Türkiye sınırındaki güvenlik çıkarlarına askeri değil, sadece diplomatik yollarla ulaşabileceğinden emin olduklarını kaydetti. Türkiye’nin askeri operasyonunun sadece “yeni insani acılara” neden olacağını söyleyen Merkel, bu nedenle Türkiye’ye silah teslimatı yapmayacaklarını ve diğer AB ülkelerinin de bu tavrı takınacağından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı ABD’nin Suriye’den askerlerini çekmesinin bölgedeki güç dengesini kalıcı olarak değiştirdiğine dikkat çekerek, ABD askerlerinin çekilmesinin Rusya ve İran’ın rolünü büyük ölçüde güçlendirdiğini kaydetti. Merkel, bu gelişmenin sonuçlarının bugünden kestirilemediğini de sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı AB zirvesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarının da gündeme geleceğini söyledi. Merkel Türkiye’nin bir AB üyesi ülkenin toprak bütünlüğünü “bilerek görmezden geldiğini” ve bunun zirvede ele alınacağını söyledi.

Türkei Flüchtlinge in einem Flüchtlingslager in Gaziantep

Mutabakatın devamı için çalışacağım

2015 yılından beri Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki mülteci mutabakatına yönelik eleştirilerin farkında olduğunu söyleyen Merkel “Ben bu anlaşmanın devamı için çalışmaya devam edeceğim. Anlaşma hayat kurtarıyor” dedi ve ekledi: “Ben bu mutabakat için çalışmaya devam edeceğim ki Türkiye’deki sığınmacılar vatanlarının yakınında AB, ve Almanya’nın da ek olarak, sağladığı finansal olanaklarla onurlu bir hayat yaşayabilsin.”

Merkel savaş nedeniyle yerinden olanların bu sorunda en zayıf halde olduklarını söyleyerek “Bu nedenle Türkiye’nin Suriye’ye girmesinin etkisiyle bu vazifeden kaçamayız. AB-Türkiye mutabakatının sonlanması durumu iyileştirmez, aksine en zayıfların aleyhine daha da kötüleştirir” diye konuştu.

Türkiye ile AB arasında 2016 yılında varılan mülteci mutabakatı kaçak yollarla Yunanistan’a gelen sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderilmesini, iade edilen her Suriyeli karşılığında da bir Suriyeli sığınmacının yasal yollardan Avrupa’ya kabul edilmesini öngörüyor.

DW/SSB,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

AB ve İngiltere, Brexit için anlaşmaya vardı

AleviNet

Published

on

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği ile İngiltere’nin Brexit konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Juncker, AB üyesi 27 ülkeye günün ilerleyen saatlerinde yapılacak zirvede anlaşmayı onaylamalarını tavsiye edeceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da anlaşmayı doğrulayarak, Brüksel ile Londra’nın “harika bir yeni anlaşma” üzerinde uzlaştığını açıkladı. Johnson ilk açıklamasında, “Şimdi parlamento Cumartesi günü Brexit’i tamamlamalı ve böylece biz de yaşam maliyetleri, suç oranları ve çevre gibi diğer önceliklerimiz hakkında çalışabilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Daha önce eski başbakan Theresa May, AB’den çıkış şartları üzerine Brüksel’le bir anlaşmaya varmış ancak bu anlaşma İngiltere Parlamentosu’ndan onay alamamıştı. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’na üç kez sunulan anlaşma, üç oylamada da reddedilmişti.

May’in anlaşması temel olarak Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın düzenlenmesi için anlaşmaya konulan ‘backstop’ maddesi nedeniyle reddedilmişti.

Boris Johnson’ın AB ile vardığı yeni anlaşmada İrlanda sınırıyla ilgili ne gibi kararlar alındığı henüz açıklanmadı.

Yeni anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için hem Avrupa Parlamentosu hem de İngiltere Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

rtr/BK,BK

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

Trump’ın üzerindeki Suriye baskısı artıyor

AleviNet

Published

on

ABD’nin Suriye’den askerlerini çekeceğini açıklaması ve ardından Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği askeri harekat nedeniyle ABD siyasetinde hareketli günler yaşanıyor.

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Başkan Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını kınayan tasarı 60’a karşı 354 oyla kabul edildi. Trump’ın kendi partisi Cumhuriyetçilerden 129 senatörün de Demokratların yanında yer alarak kınama kararı lehinde oy kullandığı bildirildi. Kararda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da askeri harekata derhal son vermesi çağrısı yapıldı.

Öte yandan Beyaz Saray’da dün Başkan Trump’ın Kongre’nin önde gelen isimleriyle Suriye’deki askerlerin çekilmesini ve Suriye’deki son durumu ele almak üzere yaptığı toplantıda olay çıktı. Toplantıda Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların Başkanı Nancy Pelosi’nin Temsilciler Meclisi’ndeki karar tasarısından bahsettiği, Demokrat Parti’nin Senato’daki lideri Chuck Schumer’in ise eski Savunma Bakanı James Mattis’in Suriye ile ilgili değerlendirmelerini hatırlattığı ve bunun üzerine Başkan Trump ile aralarında bir tartışma yaşandığı bildirildi.

Tartışma sırasında Trump’ın Pelosi’yi “üçüncü sınıf siyasetçi” olarak tanımladığını ve bunun üzerine Pelosi ve Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Steny Hoyer’in ayağa kalkarak toplantıyı terk ettiği aktarıldı. Hoyer gazetecilere yaptığı açıklamada başkanla yapılan görüşmenin uzun bir münakaşaya döndüğünü, daha önce altı ABD başkanı döneminde hizmet ettiğini, ancak hiçbir zaman bir başkanın hükümetin eşit düzeydeki kanadına böyle saygısızlık yaptığına şahit olmadığını söyledi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Pelosi ise Başkan’ın bir “sinir krizi” geçirdiğini söyledi. Daha sonra toplantıdan görüntüleri Twitter hesabından paylaşan Trump Pelosi için “Sinirli Nancy’nin kaçık sinir krizi” ifadelerini kullandı.

Trump “Hiçbirşey yapmayan Demokratlar” olarak tanımladığı Pelosi ve Demokrat Parti’nin Senato’daki lideri Chuck Schumer’ın toplantıyı terk ettiğini söyledi. Trump Pelosi’yi hedef alarak “Acil yardıma ihtiyacı var… Onun için dua edin. O hasta biri” ifadelerini kullandı.

Trump Suriye’den askerlerini çekme kararı nedeniyle hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçilerden artan eleştiriler karşısında Erdoğan’a askeri harekat için yeşil ışık yaktığını reddetti. Trump gazetecilere yaptığı açıklamada “Erdoğan’ın kararı benim için sürpriz olmadı çünkü bunu uzun zamandır yapmak istiyordu” dedi ve Erdoğan’ın uzun süredir Suriye sınırına askeri birlikleri yığdığını kaydetti.

Trump’tan Erdoğan’a mektup

Trump’ın Kongre üyeleri ile yaptığı toplantıda Erdoğan’a Türkiye’nin harekata başladığı 9 Ekim tarihinde mektup yazdığını söylediği bildirildi. Ortaya çıkan mektupta Trump Erdoğan’a “binlerce kişiyi katletmekten sorumlu olmak istemezsin” diyerek “Sert adam olma. Aptallık etme” dedi.

Trump yolladığı mektupta Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Kobani’nin de kendisine bir mektup yazarak Türkiye ile müzakere etmek istediğini ve bazı tavizler vermeye hazır olduğunu söylediğini aktardı.

“Türkiye Suriye’ye girdi. Türkiye Suriye’ye girerse bu Suriye ile Türkiye arasındadır. Bazı aptalların sizin inanmanızı istediği gibi Türkiye ile ABD arasında değildir” diyen Trump gazetecilere ABD askerlerinin zarar görmeyeceğini, artık bunu çözmenin Suriye, Türkiye ve Rusya’ya kaldığını söyledi.

“Kürtler melek değil”

Trump Kürtlerin de “melek” olmadığını söyleyerek “PKK’nın IŞİD’den muhtemelen daha büyük bir terör tehdidi olduğunu” kaydetti.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’i de eleştiren Trump “Lindsey Graham gelecek bin yılda başkalarının savaşını savaşan binlerce askerle Ortadoğu’da kalmak istiyor. Ben Ortadoğu’dan çıkmak istiyorum” dedi. Graham Trump’a verdiği yanıtta başkanlık dönemindeki en büyük hatayı yaptığını söyledi.

Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren bir kararnameye onay veren Trump, gelişmeleri ele almak üzere ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Ankara’ya gönderme kararı almıştı. Pence ve Pompeo bugün Erdoğan’la görüşecek.

AFP, AP/SSB, BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI