Connect with us

.

Dünya

Kobanê halkı 7’den 70’e yaşamını inşa ediyor…

DAİŞ çetesinin işgal girişimine karşı bir direniş ile özgürleştirilen Kobanê’niyi yurttaşlar yeniden inşa ediyor. 7’den 70’e herkesin katıldığı çalışmalara katılan yurttaşlar, verdikleri inşa sözlerini yerine …

AleviNet

Published

on

DAİŞ çetesinin işgal girişimine karşı bir direniş ile özgürleştirilen Kobanê’niyi yurttaşlar yeniden inşa ediyor. 7’den 70’e herkesin katıldığı çalışmalara katılan yurttaşlar, verdikleri inşa sözlerini yerine getirmeyen uluslararası güçlere inat yaşamı inşa ediyor

Rojava Devrim’in öncülük eden Kobanê DAİŞ’in 15 Eylül 2014’te başlayan ve 134 günlük direnişle özgürleştikten sonra yaralarını sarmaya devam ediyor. Kentten sonra köylerin de bir bir özgürleştirildiği Kobanê’ye bir taraftan geri dönüşler sürerken, diğer taraftan yeniden inşa çalışmaları sürüyor. Dünyanın birçok bölgesinden verilen inşa destek sözlerinin yerine getirilmediği kentte, Kobanêliler özgürleşen kenti yeniden inşa etmek için çalışıyor.

‘Yaşamı inşa ediyoruz’

Savaş sürecinde Kobanê’nin Şehit Serhed Mahallesi’nde ikamet eden 6 çocuk babası Mehmud Caho, ailesini Türkiye’ye götürdüğünü ve Kobanê’ye dönerek direnişe katıldığını söyledi. Savaşın şiddetlenmesiyle sivil halkın bölgeden çıkarıldığını ifade eden Caho, “Buradan çıkmak zorunda kaldık. Savaşın en yoğun ve şiddetli geçtiği yerlerden biriydi. Gittim Türkiye’ye bir ay kaldıktan sonra tekrar geri döndüm. Savaş bittikten sonra gidip ailemi de getirdim” dedi. Tekrar evlerine döndüklerini belirten Caho, yaşam alanlarını yeniden inşa ettiklerini ifade ederek, harabeye dönen yerleri onardıklarını kaydetti. Artık topraklarında özgür bir şekilde nefes aldıklarını vurgulayan Caho, bu durumun kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini, Kobanê’ye dönüşlerin ise sürdüğünü dile getirdi.

‘Harebe olsa yeniden kuracağız’

Kobanê’ye dönmenin mutluluğunu yaşadığını aktaran 8 çocuk babası 50 yaşındaki Şadya Elî de, gittikleri yerlerde karşılaştıklarından dolayı topraklarının değerini bir kez daha anladığını söyledi. Elî, “Ben de kalmak istiyordum. Fakat bulunduğumuz yerde savaş şiddetlenince bizi buradan çıkardılar. Önce güvenli bir yere gittik. Daha sonra çocuklarımla Türkiye’ye geçtik. Orada yaklaşık 2-3 ay kaldık” şeklinde konuştu. 2015 yılının Şubat ayında Kobanê’ye döndüğünü belirten Elî “Tabi geri döndüğümüzde çoğu evi yerinde bulamadık. Ya yıkılmışlardı ya da harabeye dönmüşlerdi. Şu an tek başıma evde yaşıyorum. Çocuklarımın bazıları Türkiye’den gelmedi, fakat ben evimden ve toprağımdan uzakta yaşamaya dayanamıyorum. Şu an harabe de olsa evimde yaşıyorum. Buradakilerin yardımı ile onarmaya çalışıyoruz. Burayı DAİŞ’e bırakmayacağız” dedi.

KOBANÊ

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Macron, Merkel, Johnson ve Erdoğan’la buluşacak

AleviNet

Published

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gelecek haftalarda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmek için Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile anlaştıklarını söyledi.

Brüksel’deki AB zirvesinin ardından konuşan Macron, üç ülkenin bu süre zarfında Erdoğan’nı yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de koordineli bir iletişim kuracağını belirtti.

Erdoğan ile görüşmenin önümüzdeki haftalarda gerçekleşeceğini belirten Macron, Türkiye’nin bir NATO üye olduğunu hatırlattı. Fransa lideri dört ülkenin bir araya gelmesinin ‘NATO’nun ne olabileceği ya da ne olması gerektiği‘ konusundaki uyuma katkı sağlayacağını söyledi.

Olası dörtlü zirvenin bir numaralı gündem maddesinin Suriye’de yaşanan gelişmeler olması bekleniyor.

Erdoğan, dün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki bir heyeti Ankara’da kabul etmiş, görüşmelerden askeri operasyona 120 saat süreyle ara verilmesi kararı çıkmıştı. İki ülkenin yayınladığı 13 maddelik ortak bildiride de NATO ortaklığına vurgu yapan ifadeler yer almıştı.

Erdoğan’ın ABD heyetiyle yaptığı görüşmelerin ardından 22 Ekim’de Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir görüşme yapması bekleniyor.

dpa, DW / BK, HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Özerk Yönetim: Türk devleti ateşkes anlaşmasını ihlal ediyor

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD ve Türkiye’nin vardığı ateşkes anlaşmasının QSD’nin tarihi direnişinin bir sonucu olduğunu belirterek, halkların QSD’ye olan desteğini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD ve Türkiye arasında varılan ateşkes anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle: “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak ABD ile Türk devlet yetkilileri arasında varılan ateşkes anlaşmasına göre hareket edeceğimizi belirtiyoruz.

QSD savaşçılarının tarihi ve görkemli direnişi olmasaydı, böyle bir karar da alınmayacaktı. Ayrıca dünya devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarına karşı Türk devletine uyguladığı baskı da bu kararın alınmasında etkili oldu. Dünya, Türk devletinin saldırılarına karşı aynı tavrı takındı ve tüm dünya yerine DAİŞ terörüne karşı savaşan ve bu direnişte 11 bin şehit veren QSD’nin yanında durdu.

Ancak Türk devleti, ateşkes anlaşmasını ihlal etmektedir. Saldırılar, Serêkaniyê başta olmak üzere halen bazı bölgelerde devam etmekte ve bu saldırılarda siviller şehit düşüyor ve yaralanıyor.

Varılan ateşkes anlaşmasının Girê Spî ve Serêkaniyê arasındaki bölgeleri kapsadığını bir kez daha Suriye halklarına duyuruyoruz.

Bu anlaşmaya göre, işgal saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalan tüm halkların evlerine dönüşü garanti altına alınmıştır. Bu da Türk devletinin etnik temizlik ve bölgenin demografik yapısını değiştirme planlarının önüne geçecektir. Ayrıca bu karar, Türk devletinin Suriye’nin diğer toprak parçalarını işgal etmesini engelleyecektir.

Ateşkes anlaşmasının kimi maddelerinin, bu anlaşmadan sorumlu olan ABD ile tartışılması gerekmektedir.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak, Türk devletinin tüm işgal planlarına karşı, şehitlerimizin kutsal kanlarıyla sulanmış toprakların işgalcilerin eline geçmemesi için mücadele eden QSD’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bu zor günlerde yanımızda olan ve Suriye topraklarına yönelik saldırıları kınayan tüm ülkelere teşekkür ediyoruz.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkımız hazırlıklı olmalı ve ateşkes kararının tamamen uygulamaya girmesi için QSD’ye destek olmalıdır.

Kuzey ve Doğu Suriye halkları başta olmak üzere tüm Suriye halkları olarak, 5 yıl süren mücadelesi sonucu DAİŞ terörünü sona erdiren, zaferden başka bir şey tanımayan ve Suriye topraklarının korunması için ne gerekiyorsa yapan QSD’ye desteklerimizi beyan ediyoruz.”

 

Continue Reading

Dünya

Kati Piri: Türkiye savaş suçlarından sorumlu tutulmalı

AleviNet

Published

on

Kati Piri, Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda, “Türkiye Kürt sivillere karşı işlenen savaş suçlarından sorumlu tutulmalı. Beyaz fosfor kullanımı sadece korkunç değil, aynı zamanda uluslararası hukukça sıkı bir şekilde yasaklanmıştır” dedi.

Turkey must be held responsible for war crimes committed against Kurdish civilians. The use of white phosphorus is not only cruel but also strictly prohibited by international law. https://t.co/6eVf4Ne5nm

— Kati Piri (@KatiPiri) October 18, 2019

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI