SON DAKİKA

‘Ölümüzden dahi korkuyorlar’

Amed’de 6 Aralık 2009’da, Aydın Erdem’in polis olduğu belirtilen kişiler tarafından katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen failleri bulunamadı. Bu yıl oğlunun mezarına da gidemeyeceğini …

Bu haber 06 Aralık 2016 - 12:12 'de eklendi ve 222 views kez görüntülendi.

Amed’de 6 Aralık 2009’da, Aydın Erdem’in polis olduğu belirtilen kişiler tarafından katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen failleri bulunamadı. Bu yıl oğlunun mezarına da gidemeyeceğini söyleyen baba Mahmut Erdem, ‘Bizim artık ölümüzden dahi korkuyorlar’ dedi

Amed’de 6 Aralık 2009 tarihinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılmasının protesto edildiği bir eylem sırasında, polis olduğu belirtilen kişiler tarafından sırtından vurularak öldürülen Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem’in katilleri hala ortada yok. Erdem’in ağabeyi olan DBP Qoser (Kızıltepe) İlçe Yöneticisi Cengiz Erdem de, 13 Ocak’ta Qoser’de polislerce açılan ateşle katledildi.

Savcı dosyanın üstünü örttü

Katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen failleri hala bulunmayan Aydın Erdem’in babası Mahmut Erdem, ilk göz ağrısı olduğunu belirttiği oğlunun, kendisi kadar halkının da Kürt gerçekliğini bilmesini isteyip, bu yolda mücadele ettiği için katledildiğini söyledi. Oğlunun vurulduğu ilk günden beri faillerinin bulunmayacağını bildiğini söyleyen baba Erdem, Diyarbakır Savcılığı’nın davanın üstünü örttüğünü ve katillerin bulunamadığını kaydetti. Fail polislerin de terfi ettirildiğini hatırlatan Erdem, dosyanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) olduğunu ve davanın takipçisi olacaklarını dile getirdi.

8-aydin-erdem1İki oğlunu kaybetti

Diğer oğlu Cengiz Erdem’in de geçen yıl Ocak ayında infaz edildiğini hatırlatan Erdem, oğlunun DBP yöneticisi ve aynı zaman Kürtçe öğretmeni olduğunu belirterek, “Biz hiçbir zaman bu kadar kanın dökülmesini istemedik. İki çocuğum yaşamını yitirdi. Bugün kimsenin ölmesini istemiyorum. Ne asker ne polis ne de gerilla ölsün. Oğlumun katillerinin dahi ölmesini istemiyorum. Bizim dirimizden korktukları gibi ölümüzden de korkuyorlar. 7 yıldır oğlumu hiçbir zaman kimsesiz bırakmadım ama bu yıl mezarına gidemeyeceğim. Var olan savaş koşulları izin vermiyor” ifadelerini kullandı.

Dosya AİHM’e taşındı

Erdem cinayeti soruşturması ile ilgili konuşan İHD Amed Şube Hukuk Komisyonu üyesi ve Erdem ailesinin Avukatı Abdullah Zeytun ise olayla ilgili birçok tanık beyanı olmasına rağmen savcılığın takipsizlik kararı verdiğine dikkat çekti. Zeytun, “Soruşturma dosyasının ilk günlerinde delillerin karartılma girişimleri, yargının bu konudaki sessizliği ve tarafgir tutumu nedeniyle dosya kovuşturma açılmadan, takipsizlik kararı verilerek kapatılmış durumda. Dosya diğer ölüm olaylarında olduğu gibi tozlu raflara bırakıldı. Dosya şu anda AİHM’de ve yakın bir zamanda sonuçlanacağını düşünüyoruz” dedi.

AMED