SON DAKİKA

Fas’tan Peru’ya mücadele filmleri

8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin bu seneki teması ‘temel insan hakları’. Tarihi Emek Sineması için verilen mücadeleyi anlatan belgeselin start alacağı festivalde Finlandiya’dan Kolombiya’ya, …

Bu haber 07 Aralık 2016 - 10:38 'de eklendi ve 177 views kez görüntülendi.

8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin bu seneki teması ‘temel insan hakları’. Tarihi Emek Sineması için verilen mücadeleyi anlatan belgeselin start alacağı festivalde Finlandiya’dan Kolombiya’ya, Fas’tan Peru’ya dünyanın dört bir yanından hikâyeler seyirciyle buluşuyor

8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, bu sene 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne denk gelen 10-14 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Documentarist ekibinin düzenlediği bu seneki festivalin teması ‘temel insan hakları’. Geçmiş yıllarda kadın, çocuk, cezaevi, yaşam hakkı, direniş, işçiler ve mülteciler gibi temalara özel bölüm ayıran festival, bu sene ayrım gözetmeden bütün temel haklara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Festivalde, hak mücadelelerine ve ihlallerine dair Türkiye’den ve dünyadan onlarca film gösteriliyor. Festivalde organize edilecek etkinlikler arasında sivil toplum örgütlerinin katılımıyla birçok yan etkinlik de sinemaseverlerle buluşuyor. Festival 9 Aralık akşamı, Emek Sineması’nın yıkımına karşı yürütülen mücadelenin anlatıldığı “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” Belgeseli’nin Türkiye galasıyla start alıyor. Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış etkinliğinin başlama saati 20:00. SALT Galata, Aynalı Geçit ve Cezayir Salonu’ndaki gösterim ve etkinliklerin tamamı ücretsiz.

Köktencilere direnen müzisyenler

11festivalkobaneFestival programında yer alan filmler arasında, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleşen katliamın kurbanlarını, yakınlarının gözünden anlatan filmlerden 22 yıldır cezaevinde adalet bekleyen bir şairin dünyasını bize açan “Gönderen: İlhan Sami Çolak”a, Documentarist 2016’da Yeni Yetenek Ödülü kazanan “Hatırlıyorum”dan Mali’de İslami köktendincilere direnen müzisyenleri konu alan “Önce Bizi Öldürmeleri Gerekecek”e kadar çeşitli konulara yayılan bir dizi film yer alıyor. Programdaki önemli filmlerden biri de, Honduraslı ekoloji aktivisti Berta Caseres’in bu sene başında katledilmesinin perde arkasını aralamaya çalışan “Berta Yaşıyor” (Berta Vive) adlı belgesel. Beş yönetmen tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen, insan hakları temalı beş kısa öykünün anlatıldığı “Kıyıdakiler” ile İsviçre’de yaşayan Esen Işık’ın İstanbul’da dışlanmışların hikâyelerini birleştirdiği ilk filmi “Köpek” de programda yer alan filmler arasında. Geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren Tarık Akan’ın anısına Yavuz Özkan’ın yönettiği “Maden” filminin özel bir gösterimi yapılacak.

Fas’tan Peru’ya hikâyeler

11kıyıdakilerTürkiye’nin yanı sıra Pakistan’dan Ekvador’a, Finlandiya’dan Kolombiya’ya, Fas’tan Peru’ya dünyanın dört bir yanından hikâyeleri seyirciyle buluşturacak. Festivalde gösterimi yapılacak diğer filmler ve bölümleri şöyle: Yaşama Hakkı: Berta Yaşıyor, Hatırlıyorum, Kobanêli Keskin Nişancı, Son Vardiya, Vicenta, Bedensel ve Ruhsal Dokunulmazlık Hakkı: #direnayol, Hazır Ol!, Çocuk Hakları: Aya Sahile Gidiyor, Gidilecek Yollar Var Nice, Uyumadan Önce, Çevresel Koruma Hakkı: Ben Chut Wutty, Dilovası, Gölün Kızı, Gözyaşı Yolu, Kara Atlas, Düşünce Ve İfade Özgürlüğü Hakkı: Gezi’nin Ruhu, Önce Bizi Öldürmeleri Gerekecek, Özgürlük Ve Güvenlik Hakkı: Genco, Gönderen: İlhan Sami Çomak, Kutup Yıldızı, Savaşın Etkisi, Sığınma Hakkı: Ceviz Ağacı, Hep Birlikte, Kaç Para, Kültürel, Dini ve Dilsel Çeşitlilik Hakkı: Gâvur Mahallesi, Kıllıt, Milyonda 1, Meslek Seçme ve Çalışma Hakkı: Uzun Lafın Kısası, #10Ekim Ankara: Benim Annemi Uçan Kuşlar Bile Severdi, Bin Doğanlardan Biri, Turan Hoca.”

‘Özgürleşen Seyirci’ Emek’i anlatıyor

Emek Bizim İstanbul Bizim İnsiyatifi’nin yapımını üstlendiği “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” belgeseli, tarihi Emek Sineması için verilen mücadeleyi anlatıyor. Emek Sineması için verilen mücadele sürecini eylemciler ve seyircilerin gözünden aktaran belgesel, eylemcilerin birbirinden habersiz olarak çektiği görüntülerin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Belgeselde, Emek Sineması’nın kamu yararı ve kentlilerin söz hakkı göz ardı edilerek yıkılış sürecinde verilen mücadeleyi gözler önüne seriliyor.

KÜLTÜR SERVİSİ