SON DAKİKA

AKP’yi geriletecek olan kadınlardır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yapılan hak gaspları ve hukuksuzluklara …

Bu haber 08 Aralık 2016 - 10:17 'de eklendi ve 214 views kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yapılan hak gaspları ve hukuksuzluklara karşı mücadele etmek için “Biz Kadınlar OHAL’e Karşı Her Halde direniyoruz” sloganıyla başlattığı kampanyanın çalışmaları sürüyor. Kampanyaya ilişkin konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, kampanyanın kadın mücadelesi için başka bir adım olacağını söyledi.

Sadece ötekiler

Kadınların AKP’nin tecavüzü meşrulaştıran yasa tasarısına karşı gösterdikleri mücadele eylemleri ile 25 Kasım eylemlerini hatırlatan Konca, “OHAL’de kadınlar bu direnişi her gün sergilemeliler, diktatörlüğe karşı direnen Mirabal Kardeşler gerçeği bugün burada her gün yaşanıyor” dedi. Kadınların kazanılmış tüm haklarının tasfiye edilmeye çalışıldığını kaydeden Konca, kanun hükmünde kararnameler ile toplumun sadece öteki kesimlerinin değil, tüm kesimlerinin hedef alındığını vurguladı.

Herkes karşı koymalı

Saldırılar karşısında direnilmesi gerektiğinin altını çizen Konca, AKP iktidarının vicdana gelerek demokratikleşmeyeceğine vurgu yaptı. Yaşanan ekonomik krize de dikkat çeken Konca, “Kürdistan’da gerçekleştirilen katliamların, HDP eşbaşkanları ve milletvekillerinin rehin alınması, Suriye’de TSK’nın bulunması yaşamlarımızın dışında değil. Her kadının, AKP’ye oy veren kesimlerin de etkileyeceği şeylerdir. Bu yüzden OHAL’i bir siyaset biçimi haline getirdiği için her kesim karşı koymalıdır” dedi.

‘Darbecilerin yapamadığını yaptılar’

AKP’nin demokrasiye karşı olduğuna dikkat çeken Konca, “IŞİD’den sonra bugün en ağır terörü AKP’nin kendisi yapmaktadır. 15 Temmuz’da darbecilerin yapamadığını AKP kendisi yapmaktadır. AKP’nin saldırdığı bütün alanları yeniden özgürlüğe kavuşturmak için topyekün çalışmamız gerekiyor. Bugün Saray’ı, AKP’yi geriletecek olan kadınlardır” diye konuştu.

İSTANBUL / ANF