SON DAKİKA

Kuşlar da bitince ne olacak?

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü görevlileri, İzmir’de Gülbahçe-Karaburun karayolu üzerinde 1 saatte cansız 26 kuş bulunurken karayollarındaki hızla giden araçların tehdit olduğunu gözler önüne …

Bu haber 08 Aralık 2016 - 10:26 'de eklendi ve 192 views kez görüntülendi.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü görevlileri, İzmir’de Gülbahçe-Karaburun karayolu üzerinde 1 saatte cansız 26 kuş bulunurken karayollarındaki hızla giden araçların tehdit olduğunu gözler önüne serdi. Bilim insanları, Hatay’ın Samandağ ilçesinde leylek ve şahin, atmaca, kartal gibi yırtıcı kuşları avlamanın bazı hastalıklara iyi geldiği inancıyla gelenek olarak sürdürüldüğünü hatırlattı.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Ornitolog Prof. Dr. Ali Erdoğan, kuşları olumsuz etkileyen temel nedenlerin başında habitat kaybı gelmesine rağmen, karayollarında taşıt çarpması sonucu telef olan kuş sayısının da azımsanmayacağını belirtti. Bunun nedenini kuşların beslenme ya da yer değiştirmek için karayolları üzerinde uçmaları olarak açıklayan Prof.Dr. Erdoğan, araçların çarparak ölümlerine neden olduğu kuşların kırlangıç, serçe, kızıl gerdan, kara tavuk, karga gibi ötücü kuş türleri; şahin, atmaca gibi yırtıcı kuşlar ve baykuşlar olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Erdoğan, ev kedileri ve özellikle sokak hayvanlarının da kuş ölümlerinin önemli sebeplerinden olduğunu söyledi.

MERSİN