SON DAKİKA

Sirte’den 266 cenaze çıkarıldı

Libya’da UMH’ye bağlı güçlerin bu hafta kontrolü sağladığı Sirte’nin El-Cize el-Bahriyye Mahallesinde DAİŞ’lilere ait çok sayıda cenazeye ulaşıldı. Libya’nın Sirte kentindeki, DAİŞ’ın “son kalesi” olarak …

Bu haber 09 Aralık 2016 - 2:05 'de eklendi ve 154 views kez görüntülendi.

Libya’da UMH’ye bağlı güçlerin bu hafta kontrolü sağladığı Sirte’nin El-Cize el-Bahriyye Mahallesinde DAİŞ’lilere ait çok sayıda cenazeye ulaşıldı. Libya’nın Sirte kentindeki, DAİŞ’ın “son kalesi” olarak nitelendirilen El-Cize el-Bahriyye Mahallesinde kontrolün sağlandığı ve kentin farklı yerlerinde militanlara ait 266 cenazeye ulaşıldığı bildirildi. Başkent Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı El-Bunyan el-Mersus Operasyon Güçleri’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, DAİŞ’ten temizlenen Sirte kentinin farklı yerlerinden Kızılay ekiplerinin yardımıyla son iki günde toplanan cenaze sayısının 266’ya ulaştığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, kentte DAİŞ’in son kalesi sayılan El-Cize el-Bahriyye Mahallesinin tamamen kurtarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Sirte’nin, DAİŞ’ten temizlenmesi için geçen mayıs ayında “El-Bunyan el-Mersus” adlı operasyon başlatılmıştı. Operasyon kapsamında, eylül ayında aralarında örgütün bölgedeki kalesi sayılan yerlerin de bulunduğu pek çok alan ele geçirilmiş, örgüt, El-Cize el-Bahriyye Mahallesinde abluka altına alınmıştı.

SİRTE