SON DAKİKA

‘Hasta mahpuslara özgürlük’ talebi

ANKARA – Yüksel Caddesi’nde 123 haftadır bir araya gelen Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, cezaevindeki tabloyu “korkunç” olarak niteledi

Bu haber 10 Aralık 2016 - 17:52 'de eklendi ve 169 views kez görüntülendi.

Yüksel Caddesi’nde 123 haftadır bir araya gelen Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, cezaevindeki tabloyu “korkunç” olarak niteledi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için bu hafta da Yüksek Caddesi’nde bir araya geldi. 123’üncü haftadır eylemlerini sürdüren inisiyatif üyeleri, “Bijî berxwedana zindana” ve “Yıkılsın zindanlar, mahpuslara özgürlük” sloganı attı.

Daha sonra açıklama yapan inisiyatif üyesi Sihan Aydınkaya, İHD verilerine göre 926 hasta tutuklunun olduğunu ve bunların 331’inin ise ağır hasta olduğunu ifade ederek, hasta tutukluların tedavisinin de artık tamamen iptal edildiğini söyledi.

Aydınkaya, cezaevlerinde en temel hak olan iletişim, sohbet, görüş, mektup, kitap ve yayın haklarının da ortadan kaldırıldığını kaydetti. Cezaevindeki var olan tabloyu “korkunç” olarak niteleyen Aydınkaya, cezaevi yönetimlerinin arama adı altında tutuklulara sürekli olarak kötü muamelede bulunduklarını söyledi.

Aydınkaya, inisiyatifin taleplerini de şöyle sıraladı:

* Sağlık hakkı bir insan hakkıdır ve cezaevindeki tüm hasta mahpuslar tedavi edilmelidir.

* Kelepçeli muayene uygulamaları son bulmalı, cezaevlerinde 24 saat doktor ve ambulans bulundurulmalıdır.

* Ağır hasta konumunda olanların tedavileri dışarıda yapılmalı, adli tıp kurumu ağır hastalık tanımında rapor vermede tek yetkili merci olmaktan çıkarılmalıdır

Daha sonra İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Selahattin Esmer’in de yaptığı kısa konuşmada, iktidarın darbe girişimini bertaraf etme bahanesiyle, ülke tarihinde görülmemiş bir kalıcı darbe oluşturduğunu ifade ederek, iktidarın başta Kürtlere ve muhaliflere yönelik saldırılarının devam etmekte olduğunu söyledi. Uygulamaların ulusal ve uluslararası hukukta suç olduğunu vurgulayan Esmer, iktidara “muhaliflere yönelik saldırılarını bir an önce bitirme” çağrısında bulundu.