Connect with us

.

Kültür-Sanat

Kampüs Cadıları Bolu’da koro kurdu

Üniversitelerde, sokakta her yerde kadınlar için oluşturulmuş bağımsız bir topluluk olan Kampüs Cadıları çalışmalarına devam ediyor. Bulundukları her yerde tacize ve şiddete “dur” diyen ve …

AleviNet

Published

on

Üniversitelerde, sokakta her yerde kadınlar için oluşturulmuş bağımsız bir topluluk olan Kampüs Cadıları çalışmalarına devam ediyor. Bulundukları her yerde tacize ve şiddete “dur” diyen ve bunun için özsavunma kursları veren cadılar son olarak, Bolu’da “Kadın Korusu” açtı. Her çalışmalarında olduğu gibi bu alandaki çalışmalarını da sosyal alanda aktifleştiren Bolu Kampüs Cadıları’ndan Hatice Göz, “Bolu’da kadın korusu, sokaklar, spor alanları, sosyal aktivite binaları erkeklere göre dizayn edilmiş. Kadınlar dışarıda görünmez oldukları gibi bu alanlarda da kendilerini özgürce ifade edemiyor” dedi. Sosyal alanlar ve aktivitelere ilişkin açılan kursların geç saatlerde ve pahalı olduğunu dile getiren Göz, “Bu nedenle, Kampüs Cadıları’nın bulunduğu yerellerde yalnızca öz savunma atölyeleri değil; yaratıcı drama, kadın korosu gibi atölyeler de oluşturmaya başladık. Bu ortamların varlığının kadın dayanışmasını güçlendireceğine, kadınları yan yana getireceğine, sanatla mücadelenin birliğinin bizlere güç vereceğine inanıyoruz. Tüm kadınları şarkımıza ortak olmaya, kadınların direniş tınısını yükseltmeye ve notaları mora boyamaya çağırıyoruz” diye konuştu.

AMED

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI